Egy lengyel falu rejtélyes haláleseteinek történetét vitte színre Simon McBurney színész, rendező a Hajtsad ekédet a holtak csontjain át című színműben. Anglia egyik legbefolyásosabb színházcsinálójának darabja most május 16-án és 17-én látható a Nemzeti Színház nagytermében. A Complicité társulat egyik alapítójaként Simon McBurney, a legősibb színházi formákat köti össze a legújabb műszaki megoldásokkal, amit Európa kiemelkedő multidiszciplináris művészeinek járó elismeréssel jutalmazott a szakma. Az Avignoni Fesztivál tagművészeként, a londoni Metropolitan University és a Cambridge University díszdoktora is egyben.
Hajtsad ekédet a holtak csontjain át az állatvédelemre hívja fel a figyelmet
A vetőmag idején tanulj, aratáskor taníts, a telet élvezd. / Hajtsd a szekered és ekédet a holtak csontjain át
– olvasható ez a két sor William Blake A Pokol példabeszédei című versében. A Nobel-díjas írónő 2009-ben megjelent könyvének címét innen vette.
A titokzatos és feketehumorral fűszerezett színdarabban az állatok és a környezet iránt rajongó Janina szemszögén keresztül ismerheti meg a néző a történetet, ahol a Blake költészetéért rajongó lány azon kesereg, hogyan védjék meg magukat az állatok, ha a vadászok megölik őket.
A Hajtsad ekédet a holtak csontjain át története a tél közepén, egy eldugott lengyel hegyi falucskában játszódik, ahol helyi vadászegyesület tagjai egymás után halnak meg rejtélyes körülmények között. A helybéli különc nő, Janina gyanús összefüggéseket sejt a háttérben. Jó ideje figyeli a falucska körüli elszigetelt hegyvidéki környezetben élő állatokat, és furcsának találja a viselkedésüket. Janina pedig harcba száll a körülötte tapasztalható igazságtalanságokkal szemben, és igyekszik kitörni a társadalom és a nemi szerepek fogságából. Tettei kérdéseket vetnek föl az őt körülvevő férfivilággal és mélyebb emberi szándékainkkal kapcsolatban: mit jelent embernek és mit állatnak lenni?, szétválaszthatjuk-e a kettőt? Állatot ölni miért sport, embert ölni miért gyilkosság?
A főszereplő narratíváján keresztül egészen különleges látásmódot ismerhetünk meg arról, hol is az ember helye a földkerekségen – írta a Financial Times.
A darabot – amelynek angliai bemutatója 2022 végén volt – nagy sikerrel játsszák Nagy-Britannia színházaiban.
„Mesteri, határokat elmosó felhívás az aktivizmusra” – így jellemezték az előadást a bristoli bemutató után. A regény 2009-es megjelenése óta a környezet- és állatvédelem a klímaváltozás miatt egyre nagyobb figyelmet kap, és ezt az ökothrillernek is nevezett regény színpadi adaptációjában élesen ki is hangsúlyozzák.
Az angol, német és luxemburgi bemutatók után most május 16-án és 17-én a magyar közönség is megismerheti ezt a feketehumorral átszőtt krimit a Nemzeti színpadán.
Látom a Földet fogyatkozásban. Látom, hogy vakon mozgunk az örök homályban, mint a májusi bogarak, amelyeket egy kegyetlen gyerek csapdába ejtett egy dobozban. Könnyű ártani és megsebesíteni minket, összetörni bonyolultan összerakott, bizarr létezésünket... Nem látok mást, csak katasztrófákat. De mivel a bukás a kezdet, eshetnénk még lejjebb?
Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE!
Borítókép: Jelenet a darabból (Forrás: MITEM)