Alig újult meg tizenkilenc évvel ezelőtti bemutatója óta a Tóték (2004), Vidnyánszky Attila 2004-es rendezése, azonban a kontextus félelmetesen megváltozott.
A darab születésekor, 1967-ben Örkény István a Don-kanyarban áldozatul esett katonák sorstragédiáján megrendülve általános háborús üzenetet fogalmazott meg, ma pedig a mű szívbemarkolóan időszerűvé vált.
A játékszabályok megmaradtak, az alaphelyzetre újabb jelentésréteg rakódott, mert a szomszédban dúló orosz–ukrán háborús tragédiát nehéz nem belelátni a szereplők életébe. A beregszászi társulat elsőként a Gyulai Várszínházban mutatta be a Tótékat, amely ma a Nemzeti Színház repertoárdarabja, de határon túl is rendszeresen vendégszerepel. Bemutatása után egy évvel közönségdíjas lett a kisvárdai határon túli színházak találkozóján.
Örkény István szavai szerint: „1943. január 13-án a Don-kanyarban elkezdett lefelé görögni az a szikla, amellyel a magyar hadsereg sziszüphoszi sorsa elvégeztetett… Hatvanezer ember fagyott meg ott, abban az aknatűzben, a jeges szélben, a hóban… A Tóték nem róluk szól, vagy nemcsak róluk, sőt, talán egészen másról, de én írás közben mindig rájuk gondoltam” – írja a Tóték előszavában.
Ez a gondolat, annak idején, a beregszászi előadás kiindulópontja volt. A bemutató után pedig úgy írtak róla, hogy Vidnyánszky rendezése a második világháborút idézi meg, Örkény szellemében.
Az Őrnagyot nagyszerűen alakító Trill Zsolt lapunknak elmondta, hogy egyik előadás után a rendező, Vidnyánszky Attila megállapította, nem is gondolta, hogy „ilyen jó karban van” ennyi idő elteltével az előadás. A főszerepet alakító színész hozzátette, Ukrajnában Ivano-Frankivszkban is játszották, az orosz rendezőnek, Viktor Rizskovnak pedig annyira megtetszett a darab, hogy ő is tervezi színpadra állítani.
A darab egyébként része annak az együttműködésnek, amely a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház között életben van.
Ágika szerepe változott, Orosz Melinda után, Polyák Anita kapta meg Tóték lányának szerepét. Magát a családfőt, Tóth László, Tótnét Szűcs Nelli alakítja. A négy nagyszerű színész elképesztő játékával, tizenkilencedik éve sikerdarab Vidnyánszky Attila rendezése. A pécsi közönség is láthatta már: bemutatása után a IX. Pécsi országos színházi találkozón szerepelt nagy sikerrel, a seregszemlén Trill Zsolt kapta a MASZK színészzsűrijétől a legjobb férfialakítás díját.
Angol felirattal, május 16-án és 17-én, 19 órakor, a Pécsi Harmadik Színházban lesz látható az előadás, a 10. színházi olimpia programjában.
Szereposztás:
Őrnagy: Trill Zsolt
Tót: Tóth László
Tótné: Szűcs Nelli
Ágika: Polyák Anita
Postás: Rácz József
Tomaji plébános: Sőtér István
Cipriáni professzor: Ferenci Attila
Gizi Gézáné: Béres Ildikó
A lajt tulajdonosa: Varga József
Lőrincke: Szabó Imre
Elegáns őrnagy: Ivaskovics Viktor
Jelentős történelmi figurák: Ferenci Attila, Kristán Attila, Gál Natália, Vass Magdolna, Orosz Ibolya, Orosz Melinda
Programok, rekordok, riportok a Kultúrnemzet színházi olimpiai gyűjtőoldalán! Kattintson IDE!
Borítókép: Jelenet az előadásból (Fotó: Nemzeti Színház/Eöry-Szabó Zsolt)