Meghalt Andy Rourke, a Smiths basszusgitárosa

Andy Rourke halálhírét barátja és korábbi zenésztársa, a gitáros Johnny Marr erősítette meg.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 05. 19. 14:24
"Meet Me In The Bathroom" New York Premiere
NEW YORK, NEW YORK - OCTOBER 30: Andy Rourke of The Smiths attends the "Meet Me In The Bathroom" New York premiere at Webster Hall on October 30, 2022 in New York City. Roy Rochlin/Getty Images/AFP (Photo by Roy Rochlin / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP) Fotó: Getty Images via AFP
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhunyt Andy Rourke, a Smiths egykori basszusgitárosa. A zenész, aki a legendás brit alternatív zenekar mind a négy albumán játszott, 59 évesen, hasnyálmirigyrákban halt meg.

Andy Rourke halálhírét barátja és korábbi zenésztársa, a gitáros Johnny Marr erősítette meg. 

Rourke, aki hosszú időn át küzdött betegségével, olyan ikonikus Smiths-dalokban működött közre, mint a This Charming Man vagy a There Is a Light That Never Goes Out.

Johnny Marr szerint Rourke káprázatos basszusfutamai egészen egyediek és messziről felismerhetőek voltak.
„Nemcsak a legtehetségesebb basszusgitáros volt, akivel szerencsém volt együtt játszani, hanem a legkedvesebb, legviccesebb srác, akivel valaha találkoztam. Andy elment, de zenei öröksége velünk marad” – fogalmazott Mike Joyce, a Smiths dobosa.

Az 1964-ben született Andy Rourke 11 évesen kötött barátságot Johnny Marr-ral, első közös zenekaruk a Freak Party volt. Aztán amikor Marr az énekes Morrissey-vel és Mike Joyce-szal 1982-ben megalakította a Smithst, két másik basszusgitáros-jelölt meghallgatása után Rourke lett a kiválasztott.
A manchesteri Smiths a nyolcvanas évek meghatározó rockzenekarává vált, a brit alternatív rock ikonjává, olyan slágerekkel, mint a Heaven Knows I'm Miserable Now vagy a Girlfriend In A Coma. A csapat négy lemezt készített: a The Smiths 1984-ben, a Meat Is Murder 1985-ben, a The Queen Is Dead 1986-ban, végül a Strangeways, Here We Come 1987-ben jelent meg. Rourke-ot 1986-ban heroinfogyasztás miatt egy időre nélkülözték a többiek, de két hét után visszatérhetett.

Morrissey szólókarriert kezdett, amikor a Smiths történetének 1987-ben vége lett. Két évre rá Rourke és Joyce beperelte a Marr–Morrissey szerzőpárost, kevesellve a Smiths előadásai és stúdiófelvételei után nekik járó 10 százalékos jogdíj mértékét. Rourke-nak megítéltek 83 ezer fontnyi összeget, de elég rosszul járt, hiszen a végsőkig pereskedő Joyce végül egymilliót kapott a korábbi jogdíjak után, és 25 százalékot a feloszlás után befolyó pénzekből.

Andy Rourke évtizedeken át tartó zenei pályafutása során dolgozott együtt a Pretendersszel, a Killing Joke-kal, Sinéad O'Connorral, Badly Drawn Boyjal. Két másik basszusgitárossal, Peter Hookkal (Joy Division/New Order) és Gary „Mani” Mounfielddel (Stone Roses) supergroupot alakított Freebass néven. Volt rádiós műsorvezető is az XFM rockállomásnál.

Halálhírére reagálva mások mellett olyan ismert zenészek méltatták Rourke-ot a közösségi médiában, mint Mat Osman (Suede), Billy Bragg vagy Tim Burgess (Charlatans).

Borítókép: Andy Rourke (Fotó: AFP/Getty Images/Roy Rochlin)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.