A Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa programnak köszönhetően egy évek óta elhanyagolt, leromlott állapotú épület újult meg és telik meg élettel. A Jókai Mór utca 8. szám alatt található, megszépült Ruttner-ház több szempontból is előnyére válik Veszprém városának. Szálláshelyeket ad, főként a középiskolás fiatalok, iskolai csoportok számára, ennek köszönhetően Veszprém újra az osztálykirándulások kedvelt célpontjává válhat. A megújult Ruttner-ház új közösségi színtérre is válhat, és kiszélesítheti, kereskedelmi, turisztikai és kulturális szempontból élénkítheti a belvárost, újra életet lehel az egykor forgalmas Jókai utcába.
Veszprém múltját ismerők tudhatják, hogy a város a századforduló után élte egyik aranykorát
A megújult Ruttner-házban az év végén megnyíló Várbörtön kiállításhoz kapcsolódó fogadótér és jegypénztár, valamint szállások és kávézó is várja a vendégeket. Az emeleti szinten hat vendégszobában összesen 33 (pótágyakkal 36) szállóvendég helyezhető el. A szobák külön bejáratúak, egyenként és csoportosan is kiadhatók, a hostel jelleg miatt a franciaágy mellett az emeletes ágyas kialakítás is helyet kapott az akadálymentes szoba mellett. A kávézó mellett reggeliztetőtermet és belső teraszt is kialakítottak, ami esetleges kisebb, szabadtéri rendezvények lebonyolítására is alkalmas.
A május 10-én tartott ünnepélyes megnyitón Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere elmondta, Veszprém múltját ismerők tudhatják, hogy a város a századforduló után élte egyik aranykorát. Komjáthy László és Szeglethy György polgármestersége alatt sokat fejlődött a város, megerősödött a polgárság. Polgármesterként büszkén, de irigykedve is gondolt erre az időszakra. Hozzátette, folytatták az elődök példamutató munkáját, említve az elmúlt és közelgő napok megnyitóit, a Gyárkert Kultúrparkot, a megújult Erzsébet-ligetet, az Acticity Tánc- és Mozgásközpontot és most a Ruttner-házat.
Markovits Alíz, a Veszprém–Balaton 2023 Zrt. vezérigazgatója felelevenítette, hogy korábban a város a kiránduló diákok egyik kedvenc célpontja volt. Ma sajnos nem szerepel a tíz legnépszerűbb város között, de az Európa Kulturális fővárosa program rendezvényei és a Ruttner-házhoz hasonló beruházások segítségével ez biztosan megváltozik, Veszprém újra „felkerül a térképre”. A Ruttner-ház fenntarthatóságának kulcsa, hogy olyan funkciót kapott a megújítással, amely hosszú távon fogja szolgálni a veszprémieket és az ide látogatókat.
Ovádi Péter országgyűlési képviselő kiemelte, a beruházásra jellemző, hogy „értéket megőrzünk, de értéket is teremtünk”. És utalva Porga Gyula szavaira hozzátette, negyven év múlva, az akkori polgármester biztosan nagyon irigy lesz a mostani polgármesterre a város fejlődése miatt.
Az épület Ruttner János vaskereskedőhöz köthető, ő építtette át a korábbi földszintes házat U alakú emeletes lakóházzá az 1850-es években. Az emeleten a család lakott, a földszintet pedig a kereskedésének rendezte be. Az utca egyik legpatinásabb épületeként 1958 óta országos műemléki védettség alatt áll, de felújítása késett. Oldalszárnyakkal közrefogott függőfolyosós és lodzsás udvara, konzoldíszes kapuja, homlokzatdíszei a 2001-es értékesítés után évről évre rosszabb állapotba kerültek. A ház az elmúlt időszak elhanyagoltsága után – belső ajtók nagy része tokostól, tokborítással együtt eltűnt; a várfalból fák nőttek ki, az udvar megközelíthetetlen volt az elburjánzott növényzettől – is megtartotta építészeti értékeit. A felújítás alapvető szempontja volt, hogy maradéktalanul megőrizze a külső homlokzat romantikus megformálását, megtartva a hangulatos udvar klasszicista jellegét.
Borítókép: A Ruttner-ház (Fotó: VEB2023 EKF)