Horváth Lászlót inspirálják a különleges terek és az ott létrejövő művészi tartalom. A pajtákban e kettő találkozik, hiszen a pajta az a hely, ahol a múlt és a jelen egymásba fonódik, s új értelmet nyer. Százötven pajtát keresett fel az elmúlt két évben Horváth László és csapata, így a pajták felfedezéséből egy nagy Kárpát-medencei utazás lett, s tulajdonképpen régiós csodákra leltek. Horváth László elmesélte, hogy lenyűgözte az a térélmény, amit tapasztalt. Nem is beszélve az akusztikáról. Dresch Mihály mondta, hogy a pajta neki olyan, mint egy templom.

– Akármerre jártunk, azt láttuk, hogy ezeknek a pajtáknak a kilencven százaléka funkció nélkül maradt. Jelenleg a pajtaépületeknek csupán tíz százalékát használják mezőgazdasági vagy netán kulturális célra. Mindez azt jelenti, hogy újra kell fogalmaznunk a pajták funkcióját, jövőjét – hangsúlyozta a PajtaKult ötletgazdája.
A kultúra, a közösségformálás, a gasztronómia, a borászat és az építészet eszközeivel újra életet szeretnének vinni ezekbe a különleges terekbe, épületekbe.
Jó példa erre Hosszúhetényben az Almalomb pajtája, ahol egy építészeti értékmentés csodás folyamatokat indított el. Révfülöpön pedig a Mathias Corvinus Collegium épített egy oktatóközpontot: osztrák fatechnológiával hoztak létre egy kortárs épületet, amely extrém, modern példája a pajtának. De új pajtákkal találkoztak a Felvidéken, sőt Erdély is elképesztően gazdag pajtákban és újrahasznosításokban. Horváth László elárulta, hogy hatalmas élmény volt az Őrség pajtáit és a baranyai pajtaépítészetet felfedezni; utóbbi nem fából, hanem elsősorban téglából, kőből épült, és sváb karaktereket hordoz. Emellett rátaláltak a szintén sváb Vöröstóra a Balaton-felvidéken, ahol minden porta pajtával zárul. Horváth László arról is beszélt, hogy a Veszprém–Balaton 2023 Európa kulturális fővárosa projekt részeként nemrég megvalósult egy olyan játékfesztivál, ahol ezek a pajták, udvarok megnyíltak, s a kis falu életre kelt, felkerült a kulturális térképre.
A nagy élmények a pajtában is utolérhetik az érdeklődőket, ezen kell továbbra is dolgoznunk
– magyarázta.