– Kétszer szerepel Magyarországon a Milada Horaková című előadás. Március 21-én a Nemzeti Színházban mutatták be a Jelen/Lét fesztivál nyitóprodukciójaként, június 25-én pedig a 10. VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozót zárja, amely a színházi olimpia programjának része. A darab egy közös történelmi tapasztalatot, sajátos kelet-közép-európai traumát dolgoz fel a kommunizmushoz kapcsolódóan. Horáková személye nálunk kevésbé ismert. Mi az ő szellemi hagyatéka, miért tartják ma nemzeti hősnek, egy korszak szimbólumának?
– A darab Milada Horákováról szól, aki életét a fasizmus elleni harcra tette fel abban a meggyőződésben, hogy a demokrácia, az igazság és a becsületesség olyan érték, amelyért érdemes élni. 1918-ban Csehszlovákia megalakulásával Szlovákiának lehetősége nyílt egy nagy ívű társadalmi fejlődésre. Tomás Garrigue Masaryk akkori köztársasági elnök szerint a demokrácia nem egy magától értetődő dolog. Minden tettével próbálta erősíteni a belé vetett bizalmat, morálisan megszilárdítani. Szlovákia a második világháborús időszak kivételével Csehszlovákia része volt, több mint 70 éven keresztül. Ezáltal a közös történelem egyszersmind Szlovákia történelme is. Az ötvenes évek kreált koncepciós pereiben ítélték halálra Milada Horákovát, több más csehszlovák állampolgárral együtt. Egy vélt összeesküvés vezetőjeként fogták perbe, pedig Horáková egész életét a gyengék megsegítésének és a demokrácia védelmének szentelte.

– Jana Kánskának, Milada Horáková lányának ajánlották az előadást, aki csak negyven év után kapta meg édesanyja búcsúlevelét. Mit lehet tudni Milada Horáková rehabilitációjáról?
– Milada Horákovát már 1968-ban rehabilitálták. Később a szovjet megszállás után ezt visszavonták és csak 1990-ben válhatott ismét valóra. 1990-ben posztumusz a legnagyobb csehszlovák állami kitüntetés, a Tomás Garrigue Masaryk-rend első fokozatában részesült. 2020-ban, hetven évvel a halála után Zuzana Caputová, Szlovákia köztársasági elnöke a legmagasabb állami kitüntetésben, a Fehér Kettőskereszt-rend első fokozatában részesítette a demokrácia, emberi és szabadságjogok területén elért érdemeiért.