A Déryné-program kimagasló eredményekkel és díjátadóval zárta az évadot

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Déryné-program. A 2022/23-as évadban kimagasló eredmények születtek, a négy alprogramnak köszönhetően összesen 674 színházi előadás valósult meg, közel 90 ezer néző részvételével. A Színház mindenkinek misszió mentén a Déryné-program februárban indította útjára a középiskolásokat célzó színházi nevelési témanap sorozatát, a KultUp alprogramot, amellyel a pilot félév alatt 43 középiskolába sikerült eljutni, valamint közel 15 ezer középiskolást megszólítani. Az évadzárón első alkalommal adták át a Széppataki-, és a Színház mindenkinek díjat az évadban tanúsított kiemelkedő teljesítmények elismeréseként.

Magyar Nemzet
Forrás: Déryné Program2023. 07. 18. 17:30
Déryné Program
A Déryné Program évadzáró társulati ülése (Forrás: Déryné Program/Bartha Enikő) Fotó: BARTHA ENIKO Forrás: Déryné Program
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Színház mindenkinek

Az országjárás alprogramnak köszönhetően összesen 487 színházi előadás valósult meg az évadban közel 60 ezer néző részvételével. A pályakezdő művészeket támogató Barangoló alprogram előadásait több mint 7000 néző látta, hasonlóan a Vándorszínház alprogramhoz, amelynek keretében 59 előadás valósult meg, 7 176 néző részvételével. A Déryné Társulat produkcióit összesen 22 403 néző látta, köztük a János vitézt, amely márciusban átlépte a jubileumi századik előadást. 

Déryné Program
A János vitéz márciusban átlépte a jubileumi 100. előadást. Fotó: Déryné-program/Érdi Róbert


A társulat két új bemutatót tartott a 2022/23-as évadban. A Déryné-program által életre hívott Barangoló Drámaírói Műhely ösztöndíjasa, János Ferenc által írt misztikus krimit, a Szemet szemért című drámát Kis Domonkos Márk, a Déryné-program igazgatója állította színpadra Ivaskovics Viktor főszereplésével. Emellett Hunyady Sándor klasszikusát mutatták be, a Lovagias ügy című produkciót a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor rendezte, Virág úr szerepében Dányi Krisztiánt láthatja a közönség.

A színházi előadások premierjén túl szeptemberben az Uránia Nemzeti Filmszínház adott otthont a Déryné ifjasszony című tévéjáték bemutatójának. Herczeg Ferenc művének színpadi és mozgóképes változatát is a Kossuth- és Jászai Mari-díjas Vidnyánszky Attila rendezte, a producer a Déryné-program igazgatója, Kis Domonkos Márk volt. A filmpremiert követően a tévéjáték országjáró turnéra indult, valamint határon túl Kárpátalján és a Vajdaságban vetítették, márciusban és áprilisban a Duna TV is műsorára tűzte.


A 2023/24-es évadban a társulathoz új tagként csatlakozik Kaszás Mihály és Pásztor Márk. Az évadban három igazi magyar klasszikust mutatnak be. Heltai Jenő Tündérlaki lányok című darabja, Móricz Zsigmond halhatatlan klasszikusa, a Nem élhetek muzsikaszó nélkül, valamint Szép Ernő Patikája. Mindhárom színmű már a bemutatása pillanatában tomboló siker volt a magyar színházi életben.
A Nem élhetek muzsikaszó nélkül egy mindenkit magával ragadó szerelmi történet, amely a fiatal, vidám, nagyhangú földbirtokos és a három visszavonultan élő nagynéni által felnevelt feleségének viharos, félreértésektől hemzsegő szerelmi története, amelyben kulcsszerepet játszik az igazi magyar virtus. A Déryné Társulat előadását a Déryé-program igazgatója, Kis Domonkos Márk rendezi, a főszerepet Kaszás Mihály és Vas Judit Gigi alakítja, a bemutató időpontja december 8.
A Patika is egy igazi klasszikus, amely hűen ábrázolja a XX. század elejének vidéki életét, amelybe mit sem sejtve csöppen bele a fiatal patikussegéd, Kálmán, aki egyetemi évei alatt Budapesten egy merőben más életről álmodott, de első estéjén szomorúan tapasztalja, hogy keményre vasalt gallérjaival nem lesz mit tennie a kártyázásba fulladó vidéki estélyen, ahol a Patikusné az egyetlen virágszál… A darabot Mészáros Tibor a kaposvári Csiky Gergely Színház művészeti igazgatója állítja színpadra, a Patikust Kaszás Mihály, a Patikusnét a Jászai Mari-díjas Tarpai Viktória, a patikussegédet pedig Pásztor Márk alakítja. A premier 2024. február 23-án lesz a Déryné Központban.
A Tündérlaki lányok című drámát Bakoss-Kiss Gábor rendezi, a történet középpontjában az önzetlen testvéri szeretet és az igaz szerelem keresése áll. A Tündérlaki lánytestvérek a világvárossá váló Budapesten próbálják megtalálni boldogulásukat édesapjuk elvesztését követően, s e nehéz helyzet buktatóit mutatja be számunkra Heltai darabja. A premier tervezett dátuma 2024. május 31., az özvegy Bergné szerepében Losonczi Kata lesz látható.

Belenősz a kultúrába

Február 14-én indult útjára a KultUp elnevezésű alprogram, amely az első pilot félévben 43 iskolába jutott el, közel 15 ezer diák aktív elérésével. A tízéves előkészítő munkát követően a Déryné-program által életre hívott projekt célja az ország bármely településén élő középiskolás korosztály színházi és művészeti élményhez juttatása, hogy ennek köszönhetően aktívan részt vegyenek az értékalapú fejlesztésben és a közösségteremtésben.

Az innovatív és egyedi kezdeményezés, amely során a KultUp pedagógusai, művészei – köztük a Déryné Társulat, valamint a Győri Nemzeti Színház és a salgótarjáni Zenthe Ferenc Színház színművészei, Várnagy Andrea zongoraművész, a Rippel Fivérek, Fekete János Jammal, Bánki Beni – megszállják az adott iskolát és az intézmény infrastruktúrájához és órarendjéhez igazítva megtartják a művészeti foglalkozásokat, a tematikus napok rendkívül népszerűek mind a diákok, mind a tanárok körében, ezt a párhuzamosan futó kutatás is igazolta.


A színházi roadshow kiteljesedése a KultCamp közösségépítő minifesztivál, amelyet július 20. és 22. között rendeznek meg Sátoraljaújhelyen a Déryné-fesztivál részeként. Az esemény ötvözi a táborok, a művészeti versenyek és a fesztiválok élményeit. A Rákóczi Szövetséggel karöltve csaknem 450 középiskolást látnak vendégül a táborban határon innen és túlról. 
 

Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy erre a festői helyre szervezhetjük meg a tábort, amelyért külön köszönet Csáky Csongor elnök úrnak és munkatársainak, akik a szervezés egész időszakában hihetetlen profizmussal álltak a munkához

– emelte ki Kis Domonkos Márk igazgató, a KultCamp ötletgazdája.

Déryné-fesztivál

Július 19-én veszi kezdetét a Déryné-fesztivál, amely 11 helyszínen 5 napon át több mint 70 ingyenes programot vonultat fel. A Déryné Társulat klasszikus és felolvasó színházi előadásai mellett néptáncelőadás, rockopera, bábszínházi előadás, koncertek, valamint családi programok várják a kultúra szerelmeseit Sátoraljaújhelyen és környékén.
Első alkalommal, de hagyományteremtő céllal két díjat adtak át az évadzáró társulat ülésen. 

A Széppataki-díjat a Déryné Társulat színművészének, Szemerédi Bernadettnek ítélték oda, a Színház mindenkinek díjat pedig a Déryné Társulat művészeti titkára, Póth Irén vehette át az egész évadban nyújtott áldozatos munkájának elismeréseként.

 

Borítókép: A Déryné-program társulati üléssel és díjátadóval zárta az évadot (Forrás: Déryné-program)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.