– Petrovics Emil emlékére rendezik meg 2015 óta a kortárs zenei énekversenyt Debrecenben. Mi adta a verseny ötletét?
– Mi, énekmesterek sokat diskurálunk a kortárs művek éneklésének nehézségeiről, mert a fiatal énekesek félnek a kortárs zenétől. Pedig nem nehezebb, mint más stilisztikai eszköztárat megkívánó zene interpretálása, csak kulcs kell hozzá. Igaz, nem könnyű ezeket a modern műveket hangilag kiszolgálni, de nagyszerű feladat. Persze zenei fantázia és az érdekesség kutatása utáni vágy szükségeltetik hozzá, de előadóművészként olyan szabadsággal rendelkezünk, ami más korok zenéjének előadásánál nem mondható el, és a tradíciók sem kötnek gúzsba minket. A debreceni nyári akadémián 2014-től lehetőségem nyílt intenzíven foglalkozni a vokális kortárs zene tanításával. A kurzus végén úgy gondoltuk, munkánk eredményét meg kellene mutatni. Meghívtuk a zárókoncertre a tanár úr volt növendékeit, valamint a tanár úr lányát, Petrovics Esztert. Az jutott eszünkbe, hogy ha már ott lesznek, alkothatnának egy zsűrit, s lehetne ez akár egy kis verseny is. A zsűri tagjai: Csemiczky Miklós, Fekete Gyula, Tóth Péter a mai napig velünk tartanak.

– Úgy tudom, hogy Petrovics Emil önnek írta utolsó művét. Mesélne erről?
– Amíg a tanár úr a Magyar Állami Operaház vezetője volt, csupán munkakapcsolatban álltunk. Aztán valahogy közelebb kerültünk egymáshoz. Szólt, hogy menjek el hozzájuk, írt nekem egy-két dalt. Ez nagyon érdekes tapasztalat volt. Eljátszotta az első két dalt, és láttam, hogy közben folyton rám pillant. Végtelen gyermetegséggel azt gondoltam: ugyan mit néz? Hogy el tudom-e énekelni? Nem azt nézte. Azt nézte, melyik rész mit vált ki belőlem, mert arrafelé akart továbbkomponálni. Amikor készen lettek a dalok, megértettem, hogy talán koránál fogva, mellőzve minden zeneszerzői egót, tényleg nekem akart írni egy dalciklust.
Egy énekesnek az, hogy valaki a hangját, előadóművészi létét érdemesnek találja arra, hogy írjon rá valamit, szavakba nem is önthető, megtisztelő.
De ez felelősséggel is jár. Az első debreceni kortárs zenei kurzus zárókoncertjén úgy gondoltam, szólaljanak meg ezek a dalok. A kurzus résztvevői közül hat szoprán kiült a színpadra. Kitettünk egy kottaállványt, rajta a dalciklussal, és minden művet más énekelt. Ahogy a lányok egymást váltva megszólaltatták a dalokat, egyre nagyobb lett a csönd a dalok között. Valahogy megérezte a közönség, hogy történik valami. Megidéztük Petrovics Emilt. Én pedig megértettem, hogy kötelezettségeket ró rám a tény, hogy ezt az utolsó művet nekem komponálta.