– Nyugodt vagyok, mert látom, hogy lesz valami a kastélyból – ezekkel a szavakkal fejezte ki elégedettségét gróf Festetics László, a dégi kastély felújításának alapkőletételénél, 2018 tavaszán.
A Festetics család leszármazottja, a kastély jogos örököse, akit a helyiek csak „a gróf”-ként emlegetnek, ekkor járt utoljára Dégen, váratlan halála nem tette lehetővé, hogy a megújult műemléket eredeti pompájában is láthassa.
Szinte filmbe illő jelenet, amint Festetics László – Andrássy Gyula ükunokája – a rendszerváltozás évében autójával megállt a családi kastély előtt a stop táblánál, hogy megnézze a birtokot.
Tízéves volt, amikor a kommunista hatalom elől menekülni kényszerült a család,
Olaszországban nőtt fel, de kisgyermekkorának ünnepnapjait és nyarait még a dégi kastélyban töltötte.
A falu akkori polgármestere, Verebics Géza mélyrehatóan ismerte már a család, és a település történetét, ahogy ő mondja, számított arra, hogy a gróf hamarosan megérkezik.
Életre szóló barátság szövődött a polgármester és Festetics László között, sokat tettek együtt a falu közösségi életéért és a kastély felvirágoztatásáért.
Festetics László segített abban, hogy a testvérvárosok elterjedésének idején Dég és Piverone között partnerkapcsolat alakuljon. A kulturális kapcsolat inspirálta a mára megerősödött dégi néptánccsoport létrehozását is.
A Szent István- napi díszünnepségen a gróf fia, Enrico Festetics vette át az elismerést, beszédében háláját fejezte ki, amiért
a dégiek családként tekintettek édesapjára és a rokonaira.
Mint mondta, azon van, hogy továbbvigye apja munkásságát.
Dégen a Szent István-napi ünnepen díszpolgári kitüntetést kapott Imre Bálint esperes és Gárdonyi Sándorné polgármester is.