– A régmúltban azt gondolták az őseink, hogy a területi nagyság őriz meg egy-egy települést a jövőnek – idézte fel Navracsics Tibor, példaként említve Róma történelmét. Később azonban egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a megújulási készség és az összetartozási tudat erősít és tart életben egy-egy települést, közösséget – fogalmazott. Szavai szerint ez elsősorban a falvakra jellemző, hiszen az itt élők ismerik egymást, összetartanak. Ilyen település Halimba is, ez a rendezvénysorozat pedig arra hivatott, hogy a település kincseit megmutathassák az itt élők – mondta a miniszter.
– Ma már Halimba egy tudatos építkezés eredményeként országszerte ismert a gyógynövénykultúrájáról, ezt a hagyományt pedig méltón ápolja az itt élő közösség – hangsúlyozta Navracsics Tibor.
Kovácsné Véber Eszter, a település független polgármestere felidézte: Halimbán élt Szalai Miklós (1902–1990), aki a gyógynövények szakértője volt. Szellemi és kulturális örökségét igyekeznek továbbadni, megőrizni a településen, ennek jegyében szervezték a fesztivált is.
A rendezvény első napján a látogatók előadásokat hallhatnak a gyógynövények gyűjtéséről, feldolgozásáról és felhasználásáról a mindennapokban, Mechler Anna író gyógynövényes foglalkozást tart, Zacher Gábor toxikológus főorvostól pedig mindennapi mérgeinkről hallhatnak az érdeklődők.
A fesztiválon lesz kosárfonás, gyógynövényes tea és fürdősó készítése, lándzsásútifű-szirup előkészítése, és gyógynövényekből készült termékek vására, fellép a Vadrózsa Citerazenekar, László Attila és a Wolfram együttes.
Pénteken és szombaton is lesz vezetett séta a Szalai Miklós Gyógynövényeskert Bemutató- és Oktatóközponthoz, szombaton pedig gyógynövénytúrát is szerveznek a Nagy-tóhoz.
Borítókép: Navracsics Tibor miniszter és Kovácsné Véber Eszter halimbai polgármester a halimbai gyógynövényfesztiválon (Forrás: Facebook/Navracsics Tibor oldala)