David Fincher két, mára kultikus státusra szert tett mozifilmet is rendezett a ’90-es években: a Hetediket és a Harcosok Klubját. A kétezres években a Zodiákussal és a Benjamin Button különös életével vetette észre magát. A 2010-es években bemutatott mozifilmjei közül a Social Network – A közösségi háló, A tetovált lány amerikai verziója vagy a Holtodiglan érdemelnek említést.
A 2020-as években aztán platformot váltott, és a Netflixnek készítette az 1941-es Aranypolgár szkriptje megírásának történetét bemutató Mankot. Az életrajzi dráma 2021-ben két Oscar-díjat is nyert – köztük a legjobb operatőri munkáért járót –, így a streamingszolgáltató elégedett lehetett az együttműködéssel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy
Fincher következő filmje, A gyilkos szintén a Netflix kínálatában lesz elérhető.
A film alkotógárdája igazán erősnek tűnik: a főszereplőt Michael Fassbender formálja meg, az operatőri székben a Monkért Oscar-díjjal elismert Erik Messerschmidt ül, a forgatókönyvet a Hetedik, a 8 milliméter vagy Az Álmosvölgy legendája szkriptjének megírásával nevet szerzett Andrew Kevin Walker jegyzi.
A történet az eredetiben Le Tueur című francia képregénysorozaton alapul. A Matz (vagyis Alexis Nolent) és Luc Jacamon szerzőpáros jegyezte, összesen tizenkét albumból álló széria 1998 októbere és 2013 novembere között jelent meg franciául, majd – 2007-től kezdve, The Killer címmel – angol nyelvű gyűjteményes kötetekben is napvilágot látott.
A sorozat nem ismeretlen a hazai képregényrajongók előtt, mert a Képes Krónikák Kiadó gondozásában idén júniusban – a Budapest Comic Conra – magyarul is napvilágot látott belőle egy kötet.
Fülszövege szerint
véres bűnügyi történetről van szó, amely azt meséli el, mihez kezd egy profi bérgyilkos, miután egy megbízásának végrehajtása – életében először – másként alakult, mint tervezte. A film kapcsán nyilvánosságra hozott információkból az is kiderül, mihez: megbízói ellen fordul,
és kisvártatva egy nemzetközi hajtóvadászat forgatagában találja magát.
A főszereplő tipikus antihős: magányos, módszeres és rideg, lelkiismeret-furdalás vagy megbánás egyáltalán nem jellemzi, ám ebből nem következik, hogy híján lenne az önreflexiónak:
nemcsak ellenfeleivel, de önmagával is tusakodik, ugyanis észleli, hogy kezdi elveszíteni a józan eszét.
A történet hangulatát, egyben a főszereplő stílusát jól érzékelteti az az – egyfajta ars poeticaként is felfogható – idézet, amely a Moly.hu-n szerepel tőle:
Én csak kielégítek egy keresletet egy jól jövedelmező piacon. A gyűlölet piacán. És ahogy elnézem, nem kell egyhamar attól tartanom, hogy elfogynak az ügyfelek.
A becslések szerint 175 millió dollárból forgatott filmet levetítik a jelenleg zajló 80. Nemzetközi velencei filmfesztiválon, ám a szélesebb közönség november 10-től ismerkedhet meg vele, a Netflix kínálatában. Az előzetese azonban már mos elérhető:
David Fincher filmjének magyar feliratos előzetese