Árkossy István és Bánky Zsuzsanna kapta a Szervátiusz Jenő-díjat

A két alkotó az Országházban rendezett ünnepségen vehette át az elismerést.

Forrás: MTI2023. 09. 15. 19:00
A Szervátiusz Jenő-díjat két alkotó vehette át az Országházban
A Szervátiusz Jenő-díjat két alkotó vehette át az Országházban Fotó: Vasvári Tamás Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Árkossy István erdélyi születésű festő-grafikusművész és Bánky Zsuzsanna gyöngyékszerkészítő mester vehette át a Szervátiusz Jenő-díjat pénteken Budapesten. A Szervátiusz Jenő szobrászművész 120. születésnapja és a Szervátiusz Alapítvány húszesztendős működése alkalmából az Országházban megrendezett pénteki ünnepi díjátadón Szervátiusz Klára, az alapítvány elnöke elmondta: az egy évre szóló Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat a szobrásznak készülő Dregics Dániel, a Marosvásárhelyi Művészeti Líceum volt diákja érdemelte ki ígéretes tehetségével. A fiatal a művészi utat választotta, ezen szeretnék segíteni a támogatással – tette hozzá.

Szervátiusz Klára, az alapítvány elnöke (j) átadja a Szervátiusz Jenő-díjat Bánky Zsuzsanna gyöngyékszer-készítőnek
Szervátiusz Klára, az alapítvány elnöke (j) átadja a Szervátiusz Jenő-díjat Bánky Zsuzsanna gyöngyékszerkészítőnek (Fotó: Vasvári Tamás / MTI)

Szervátiusz Klára emlékeztetett arra, hogy az Árkossy István által elnyert Szervátiusz Jenő-díjat a kuratórium évente adja át olyan képzőművészeknek, akik a nemzeti kultúra gyökereit felmutató, magas színvonalú művészetet hoztak létre. Hozzátette: a 2005-ben alapított alternatív Szervátiusz Jenő-díjat azok kapják, akik munkájukkal hozzájárulnak a magyar nemzeti identitástudat erősítéséhez. Idén ezt az elismerést Bánky Zsuzsanna vehette át, aki „művészi szinten készíti el századok ékszerkincsét”. A Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat 2018-ban alapította az özvegy, Szervátiusz Klára, az elismerést művészeti középiskolások nyerhetik el.

Az évforduló alkalmából Szervátiusz Tibor Krisztus című domborművét az Országház alakuló imacsoportjának ajándékozták, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány pedig Szervátiusz Tibor fából készült, festett, Színes Madonna című szobrát kapta meg.

Berhidai Piusz tartományfőnök kiemelte: az ajándékként kapott szobor emlékezteti őket, mint ferenceseket az identitásukra, azzal, hogy Szűz Máriát ábrázolja és azzal, ahogyan ábrázolja. – Számunkra fontos ez az emberközelség, és köszönjük, hogy hivatásunknak erre a mozzanatára is emlékeztet ez a szobor – mondta.

A Szervátiusz Alapítvány azokat a művészeket díjazza, akik a nemzet megmaradásáért tevékenykednek. A díjakat odaítélő Szervátiusz Alapítványt a 2018 áprilisában elhunyt Szervátiusz Tibor szobrászművész feleségével alapította 2003-ban édesapja, Szervátiusz Jenő születésének 100. évfordulója alkalmából. Édesapja emlékére létrehozta a Szervátiusz Jenő-díjat is azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a Kárpát-medencében alkotó magyar művészek munkáira.

Az Országház Vadásztermében megrendezett ünnepségen részt vett Vincze Máté, a Kulturális és Innovációs Minisztérium közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkára is. A fellépő művészek között volt Fülei Balázs zongoraművész, Lázár Csaba színművész, Tímár Sára népdalénekes, zeneszerző és Szabó Dániel cimbalomművész.

Árkossy István művészetét Jánosi Zoltán irodalomtörténész, a Magyar Napló főszerkesztője, Bánky Zsuzsanna munkásságát pedig Igyártó Gabriella, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének elnöke méltatta.

Borítókép: A díjátadót az Országház Vadásztermében rendezték (Fotó: MTI/Vasvári Tamás)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.