A háromnapos rendezvény az NKA által támogatott művészeti értékeket mutatja be 2023. szeptember 29. és október 1. között. – A kultúra közös ügyünk, így együtt tudjuk méltóképpen megünnepelni. Közösségben, egy családként, egy nemzetként – mondta el a programmal kapcsolatban Bús Balázs, az alap alelnöke, aki hozzátette: az esemény a kicsiknek, a nagyoknak és az időseknek egyaránt kínál a kultúra eszközeivel szórakozási lehetőséget, miközben a nemzeti összetartozás erősítését segíti, hiszen a velünk élő kisebbségeket, mindannyiunk hagyományait, a kísérleti produkciók által pedig a kortárs művészetet is megismerhetjük.
A Nemzeti Kulturális Alap, a hazai és határon túli magyar kultúra legfontosabb mecénás intézménye 2023-ban ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A jubileumi év alkalmából szervezett rendezvénysorozaton az NKA által támogatott kulturális értékek sokszínűsége, valamint a különböző művészeti területek színes és kreatív alkotásai, programjai mutatkoznak be a nagyközönség előtt. Az esemény további fontos szemléletformáló célkitűzése, hogy felhívja a figyelmet a kultúra iránti elkötelezettség tudatosítására, a kultúrafogyasztás jelentőségére.
A háromnapos kulturális eseménysorozaton minden korosztálynak szóló közösségépítő programokkal, látványos és izgalmas előadásokkal, táncszínházi estekkel, sok-sok zenével várják a látogatókat a Benczúr-házban.
Péntek este a magyarországi oláh cigány zenét játszó Romengo lép fel, hagyományos cigány népdalokkal és saját hangzásvilággal, majd szombaton a Danubia Zenekar arra vállalkozik, hogy Lackfi János legszebb, legviccesebb és legfurább történetei mögé fesse a hozzá való zenéket. Vasárnap pedig Dánielfy Gergő, a 2018-as A dal című műsor az év felfedezettje díjával kitüntetett énekese egy szál akusztikus gitárral szórakoztatja a közönséget.
A háromnapos kulturális program során számos művészeti területet ismerhetünk meg, így lesz filmsarok, improvizatív tánctréning, részleteket láthatunk például a Cigánymesék sorozatból, történeti sétán ismerhetjük meg a helyszínt, a 125 éves Benczúr-házat. A Zöld sziget interaktív foglalkozásán felfedezhetjük a természet csodáit, az újrahasznosító workshopon egyedi használati és dísztárgyakat, ékszereket készíthetünk környezettudatos és fenntartható módon. A Banyamesék című élőzenés, bábos mesejátékban három népmesét láthatnak a gyerekek, majd Bársony Bálint és zenekara a zene és a zenélés varázslatos világát ismertetik meg a kisebbekkel.
Gergye Krisztián workshopján a tánc eredendő ősi képességét ébresztjük fel együtt, a Korinda zenekar pedig a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjét fogja tolmácsolni. Lesz rendhagyó könyvbemutató a Magyar Napló jóvoltából, ahogy az NKA által támogatott képzőművészek munkájából is láthatunk válogatást a programsorozat idején.
Van mit ünnepelnie az NKA-nak: az idei évben csaknem 13 milliárd forintot fordít a hazai kultúra támogatására a jogdíjakból és az ötös lottó szerencsejáték játékadójának 90 százalékából gazdálkodó NKA a pályázatain keresztül. – A kulturális élet az egész országhoz hasonlóan soha nem látott kihívásokkal kénytelen szembenézni, ebben a helyzetben pedig különösen fontos, hogy az NKA biztos támasza legyen a kultúra szereplőinek. A tavalyi évben kiírt, de idén megvalósuló programokra a Magyar géniusz program részeként és a Petőfi 200 Ideiglenes Kollégium programjain keresztül kilencmilliárd forint támogatást, a nyár folyamán a hazai művészeti élet által széles körben várt pályázatokon további több mint négymilliárd forintot fordíthatnak művészeink alkotásaik, programjaik megvalósítására – mondta el Bús Balázs, az NKA alelnöke korábban.
Borítókép: Dánielffy Gergő (Fotó: Békés Megyei Hírlap/Bencsik Ádám)