A World Press Photo egy 1955-ben Amszterdamban alapított független nonprofit szervezet, amely azóta, csaknem 70 éve világszerte elismert platformja az újságírásnak. Felhívásuk a világ legrangosabb sajtófotó-pályázata lett; az évente megrendezett World Press Photo pályázat az előző év legjobb fotóriporteri és dokumentarista fotóit ismeri el és díjazza.
Ezen a kiállításon hiteles képekkel megjelenített hiteles történeteket láthatunk, olyanokat, amelyek bizonyosan gondolkodásra késztetik a nézőt.
A World Press Photo célja megmutatni mindazt, ami noha nem nálunk zajlik és nem a mindennapjaink része, mégis létezik. Olyan kérdésekkel és témákkal találkozhatunk, amelyek a világban zajlanak, és amikről mi nemcsak keveset tudunk, de sok esetben felfogni is alig bírjuk.
A fotók nem egyszerűen csak számot adnak a meghatározó globális eseményekről, hanem az általuk kiváltott élethelyzeteket és emberi történeteket helyezik a középpontba. Jellegéből adódóan a kiállítás rengeteg különböző témát érint a környezetvédelemtől kezdve a kiélezett politikai ellentétekig. A World Press Photo kiállítás egy képeskönyv, visszatekintés és egy társadalom elé tartott tükör, amely az év legfontosabb történéseit dolgozza fel.
A World Press Photo Alapítvány tavaly regionális stratégiát vezetett be, és az éves verseny és a zsűrizés felépítését megváltoztatva globálisabb és földrajzilag kiegyensúlyozottabb bepillantás nyújt a világ eseményeibe. Külön-külön régiók szerint értékelik az afrikai, az ázsiai, az európai, az észak- és közép-amerikai, a dél-amerikai, a dél-kelet-ázsiai és az óceániai régióból küldött pályaműveket.
A kiállítás szeptember 22-től november 5-ig lesz nyitva a Nemzeti Múzeumban. A látogatás belépőjegyhez kötött, és mivel nem állami fenntartású kiállításról van szó, az október 23-i nemzeti ünnepen is kizárólag belépővel lehet majd megnézni.
Borítókép: Jonas Kakó The Dying River /A haldokló folyó/ című képe (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)