Felismerné, hogy a mesterséges intelligencia írta a dalt?

Vajon még képesek vagyunk megkülönböztetni a mesterséges intelligencia és az igazi dalszerzők által írt dalokat? Erre a kérdésre keresi a választ az Artisjus kísérlete, melyben bárki részt vehet október 8-ig, a dalszerzők napjáig a kösziadalt.hu oldalon.

Forrás: Artisjus2023. 09. 27. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mit gondolnak a dalszerzők a mesterséges intelligencia (MI) használatáról?

A magyar dalszerzők széles köre nyitott az MI használatára – derül ki az Artisjus Egyesület  augusztusi felméréséből, amely az Artisjus által képviselt szerzők körében 579 fő részvételével, valamint a magyar lakosság körében országosan reprezentatív mintavétellel, 1408 résztvevő megkérdezésével készült. A kérdőívet kitöltő zenei alkotók 19 százaléka már kipróbált legalább egyszer valamilyen mesterséges intelligencia alapú programot, köztük többségben vannak a zenei producerek (49 százalékuk használt már ilyen programot). 

A szövegíróknak viszont még csak alig 15 százaléka hívta segítségül a mesterséges intelligenciát az alkotáshoz a ChatGPT berobbanásának dacára.

A zenei producerek körében igen népszerű a mesterséges intelligencia, derül ki az Artisjus legutóbbi felméréséből. Forrás: Artisjus

Ugyanakkor a szerzők többsége (58 százaléka) egyelőre nem használná az MI-eszközöket az alkotói folyamatokban egyszerűen azért, mert a munkájuk legélvezetesebb részét, a kreatív alkotást maguknak tartanák meg (56 százalék). Emellett azt gondolják, az önkifejezés csak emberi munkával lehet hiteles (64 százalék), és szerintük jó dalt szívvel-lélekkel lehet írni (45 százalék).

Ellenben a dalszerzéshez kapcsolódó egyéb feladatokat már szívesen „kiszervezik” az MI-nek a magyar dalszerzők, hogy több idejük maradjon a kreatív folyamatokra – ismertette az adatokat az Artisjus.

Ha az alkotómunka mellett a kapcsolódó feladatokat is tekintjük, jól látható, hogy a többség (66 százalék) támaszkodna a mesterséges intelligencia segítségére: a legtöbben a zenei utómunkában dolgoztatnák (29 százalék), és igénybe vennék a marketinganyagok előállításában (28 százalék), a lemezborító megtervezésében (27 százalék) is. A felmérésben részt vevő alkotók tudják, hogy az MI jelentős hatással lesz a dalszerzői tevékenységükre (44 százalék), és 25 százalékuk tartja lehetségesnek, hogy az MI-megoldások felvehetik a versenyt az igazi dalszerzők munkájával, 

de alig 8 százalék fél attól, hogy a jövőben elveszítheti a munkalehetőségét az MI térnyerése miatt. 

Akik már nagymértékben érzik a saját bőrükön az MI térnyerésének hatását, közülük minden második szerző sürgetőnek tartja a szabályozását.

Fejtörést okoz a mesterséges intelligencia

A zeneiparban az egyik legnagyobb fejtörést a kizárólag mesterséges intelligencia által létrehozott termékek okozzák. Az MI képtelen értékelhető tartalmat „generálni” anélkül, hogy előtte az emberiség zenei kultúrkincsét „megemésztette” volna, ugyanakkor egy-egy konkrét mű felhasználását nem lehet azonosítani ezekben az esetekben. 

E probléma megoldásán dolgozunk európai és globális ernyőszervezeteinkkel közösen – nem csak szakértői, döntéshozói szinten is

– mondta el Szinger András, az Artisjus Egyesület főigazgatója.

Mit gondol a közönség? 

Nemcsak az alkotókat, de a közönséget is felkereste az Artisjus. Kiderült, hogy a magyarok többsége (59 százalék) ugyan kíváncsi az MI által írt zenére, de az így válaszolók harmada jelentősen szkeptikus azzal kapcsolatban, hogy tetszik-e majd neki. A lakosság 13 százaléka pedig elvből elutasítja és kifejezetten nem szeretne MI által generált dalokat hallgatni. 

Az ellenérzések között szerepel, hogy nincs ember a dal mögött, és ez a tudat zavarná őket még akkor is, ha a zene tetszene nekik.

A felmérést végző szervezet szerint összességében az látható, hogy a közönség egyszerre kíváncsi és bizalmatlan, és ez egyáltalán nem csak az idősebbekre jellemző. Meglepő lehet, hogy a legnagyobb arányban a tizenéves korosztály vélekedik így – minden harmadik fiatalnak ellenérzései vannak az MI által készített dalokkal kapcsolatban, míg a 30-as éveikben járók 19 százaléka, az 50-eseknek pedig csak 16 százaléka ért velük egyet.

 

Még mindig nem késő bekapcsolódni a kutatásba!

A kérdés már csak az, hogy vajon felismerjük-e, ha egy mesterséges intelligencia által írt dalt hallunk. Erre jó alkalom az Artisjus egyedülálló kísérletre, amelyben egy hús-vér dalszerző páros szerzeménye „küzd meg” egy részben és egy teljesen MI által írt dallal. Vajon ha a dalszerzést gép végzi, de az elkészült műveket már egy zenekar játssza el, akkor még felismerhető a mesterséges intelligencia „kéznyoma”? 

A kísérlethez bárki csatlakozhat, és beküldheti tippjét a kösziadalt.hu oldalon az október 8-ai dalszerzők napjáig.

 

Borítókép: Felmérést indított az Artisjus Egyesület (Forrás: Facebook/Artisjus)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.