A fesztiválon igen nagy volt a választék, hiszen idén is több mint 120 előadót hallhattak-láthattak az ide érkezők, s az elsősorban a Z generációt megszólító programok minden évben sok vendéget vonzanak. A Magyar Zene Háza épületében megrendezett kétnapos jövőfesztivál első napi záró előadásán akkora volt az érdeklődés, hogy sok fiatal állva hallgatta végig a beszélgetést, az ülőhelyek pillanatok alatt elfogytak. Az előadást illusztráló vetített kép Hieronymus Bosch egyik festményét idézte elénk, a Tondal lovag alvilági látomásairól írt 12. századi történetfüzér egyik jelenetét. Nem véletlenül…

Szathmáry Eörs előadása részben szemléletes példák tárháza volt, valamint sok gondolatfolyamot is elindított a hallgatóságban, hiszen a beszélgetés végén több kérdést is intéztek hozzá a fiatalok, bár előzetesen nem volt szó ebben a szekcióban kérdésekről. A téma elsősorban a 22. századi lét esélyeinek, minőségének felmérése volt. Amit Szathmáry Eörsről érdemes tudni: az elméleti evolúcióbiológiával foglalkozó, nemzetközi hírű tudós-egyetemi tanár nevéhez olyan kötetek fűződnek, mint A földi élet regénye vagy Az evolúció nagy lépései, gyakran kérdezik véleményét a médiában.
A következő évszázad maga lesz a pokol?
Több elképzelés szerint a 22. század nehezen túlélhető időszak lesz, ennek esélyeiről kérdezett Böszörményi-Nagy Gergely. Szathmáry Eörs jogos aggodalmakról beszélt, és a nehézségekre felkészülést emelte ki – legalább 45 százaléknyi esélyt adott a civilizáció összeomlására. Mint szavaiból kiderült, a jelenlegi időszak más időskálán mozog mint a korábbiak, ennek oka a technológiai és a kulturális evolúció. Mivel a technológiai evolúció sokkal gyorsabb, mint a biológiai evolúció, ellentét feszül a kettő között. Valamint amit a technológiákkal csináltunk, az fenyegető ránk, emberekre nézve – emelte ki. Felsorolta a problémás területeket: a klíma, a biodiverzitás, a politikai stabilitás és a gazdasági fenntarthatatlanság.
Böszörményi-Nagy Gergely a 45 százalékos esély kapcsán jegyezte meg, hogy egyes elméletek szerint, például Peter Turchin evolúciós antropológus vélekedése szerint egyértelmű ciklikusság, ismétlődő minták jellemzik az emberiség történetét, Björn Lomborg szerint pedig éppen hogy egyre kevésbé fenyegetnek minket a válságok. Szathmáry Eörs szerint azonban ez nem így van, a villámárvizek példáját hozta erre: a földi vízkörzés vagy hidrológiai ciklus sebessége exponenciálisan nőtt az elmúlt években.
Ezzel azonban nem foglalkoztunk, ahogyan nem szembesültünk azzal sem, hogy az ipari forradalom óta egyre nagyobb sebességgel pusztulnak ki a fajok
– tette hozzá. Jelenleg nem tudjuk még kiszámítani, hogy mikor következik be az ökológiai összeomlás, ám biztos, hogy be fog következni, jelentette ki.