Október 18-án, szerdán kora délután Gózon Franciso venezuelai-magyar filmoperatőr-rendező tart előadást az operatőrök munkájáról, október 20-án, pénteken kora délután pedig Tóth Barnabás filmrendező legújabb filmje, a Mesterjátszma kapcsán tart elemző előadást arról, hogyan meséli el a látvány a történetet. A csavaros pszichothriller elemzése kapcsán a nézők betekintést kaphatnak a film írásába és olvasásába is. Lesznek werkképek és videók, moodboard és vizuálistrükk-elemzés is.
Október 21-én kora délután a 24 című sorozat látványtervezője, Joseph Hodges Látványtervezés – nem agysebészet címmel tart előadást, amelyben a CGI felemelkedését tárgyalja a filmekben és a televíziós produkciókban.
Az előadásokat az október 20–29. között zajló Production Design Week keretében szervezik.
A rendezvénysorozat a világ minden tájáról kapcsol össze szakmai programokat, amelyek a filmes látványtervezésre fókuszálnak. Ebben az időszakban 25 ország 45 városában zajlanak szakmai programok. Mindhárom mesterkurzushoz kísérővetítés is kapcsolódik az előadások napján, délelőtt a szolnoki TISZApART Moziban.
Október 20-án délután három kötettel ismerkedhet meg a közönség.
A Magyar animációs alkotók II. című kiadványról azt írták, hogy a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete 2017-ben indította útjára a Documenta Artis című sorozatát, amelynek második kötete tizenkilenc ismert és elismert magyar animációs alkotót szólaltat meg. A magyar filmfesztiválok helyzetével foglalkozó Filmfesztiválkörkép című könyv az MMA MMKI gondozásában, a MOME, a FilmHungary és a Savaria Filmszemle szakmai támogatásával jelent meg, szerkesztője Kollarik Tamás. A FilmHungary könyvkiadó a Magyarok Hollywoodban című könyvsorozatának újabb kötetét jelenteti meg Pressburger Imre – Egy forgatókönyvíró élete és halála címmel.
Együttműködő Filmmúzeum és Örökség Filmfesztivál címmel tartják a fesztivál ideje alatt a CineEuroConnect Kiállítást,
amely személyes tárgyak változatos gyűjteményét mutatja be, illetve a filmtörténet és az emberi kapcsolatok „gazdag szövevényét” tárja a látogatók elé. A projekt a Temesvár – Európa Kulturális Fővárosa 2023-ban című nemzeti kulturális program része.
Az Alexandre Trauner Art/Film fesztiválon tíz játékfilm versenyez a legjobb látványtervezés díjáért október 17–22. között Szolnokon. A fesztivál a Nemzeti Filmintézet támogatásával valósul meg.
A szolnoki filmfesztiválok gyökerei 1969-re nyúlnak vissza, 1998 óta a Tisza Mozi Kft. rendezi a filmes eseményeket, melyek 2000 óta nemzetközi jellegűek, páros évben a képzőművészeti, páratlanban a tudományos filmek versenyével.
2018-ban az egyedülálló tematikájú fesztiválegyüttes új lendületet kapott azzal, hogy fölvette az Oscar-díjas magyar születésű látványtervező, Trauner Sándor nevét és a hagyományok megőrzése mellett a látványtervezők seregszemléjévé is vált.
A fesztivál programja kiegészült egy európai játékfilmes szekcióval, ahol a zsűri a filmek látványtervezését és látványtervezőit díjazza. A filmvetítések mellett évről évre bővül a fesztivál programkínálata. A kísérőrendezvények között helyet kapnak képzőművészeti kiállítások, könyvbemutatók, koncertek, filmszakmai tanácskozások, hazai és nemzetközi szakemberek mesterkurzusai, egyetemek bemutatkozó estjei és további kulturális és gasztronómiai programok.
Borítókép: Az Alexandre Trauner Art/Film Fesztivál idei bannere (Fotó: Ataff.hu)