Háromnapos fesztivállal ünnepli a művészet határokon átívelő, közösségeket összefogó erejét a Hagyományok Háza. Az október 13–15. között megrendezett Határtalan táncfőváros programsorozat fő vonulata továbbra is az, hogy a határon túli hivatásos magyar néptáncegyüttesek számára biztosítson koncentrált megjelenést, felmutassa a létrejövő értékeket, teret adjon az újító törekvéseknek. Mindezek mellett az idei rendezvény fókuszában Kárpátalja áll majd.
A fesztivál pénteki napján a beregszászi születésű Fedák Sári története és a magyar színjátszás dicső korszaka elevenedik meg Szűcs Nelli előadásában.
A XX. század első felének ünnepelt színésznőjét a II. világháború utáni rendszer börtönre ítélte, nem léphetett többé színpadra.
Az előadás központi gondolata az elvándorlás és a szülőföld iránt érzett szeretet, melyben osztozik a két kárpátaljai színésznő, Szűcs Nelli és Fedák Sári, valamint narrátorként közreműködő kollégájuk, Tarpai Viktória.
A Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes Boldogasszony tenyerén című műsorának alapját a magyar néphitben kiemelt szerepet betöltő Mária-kultusz adja. Az előadás a kultikus eredetű körtáncok formavilágával, archaikus népi imákkal, népénekekkel, szülés, születés és a lakodalmi asszonnyá avatás szokásaival szemlélteti a Boldogasszony-tisztelet átöröklődött formáit.
Szombaton a Magyar Állami Népi Együttes (MÁNE) zenekarával közösen koncertet adnak a hazánkba menekült kárpátaljai népzenészek, és színre kerül az együttes nagy sikerű, Megidézett Kárpátalja című előadása is.
A Petőfi-emlékév jegyében a fesztiválon megelevenedik az ifjú költőgéniusz szelleme is táncszínházként és megzenésített versein keresztül, az Udvarhely Néptáncműhely előadásán, valamint Ferenczi György és a Rackajam, Pál István Szalonna és Bandája közös koncertjén.
A háromnapos Határtalan táncfőváros fesztivál tehát tágra nyitja a horizontot: népzene, néptánc, színház, koncert is megjelenik a palettán. Mindezek mögött azonban ott az ember, az alkotó, a teremtő közösség, mely hisz abban, hogy egyedül a művészet az, amely összeköt, gondolkodtat és felemel.
Borítókép: Jelenetfotó a Boldogasszony tenyerén című előadásból (Forrás: Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes)