A tárca a kiadott közleményben leszögezi, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz beérkezett öt pályázat közül egyedül Keller Andrásé felelt meg a kiírásban foglaltaknak. Mint arról lapunk is beszámolt, a Zeneakadémia rektori posztjára kiírt pályázat augusztus 21-én, éjfélkor zárult le. A határidőig Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter jelentkezett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vezetői posztjára.
Ugyanakkor már a pályázatok beérkezése után világossá vált, hogy majdnem minden esetben kiegészítő információkat kellett kérnie a minisztériumnak annak érdekében, hogy a pályázatok megfeleljenek a kiírásban foglaltaknak. Erről az érintettek elektronikus úton kaptak tájékoztatást.
A mostani közleményből azonban kiderül, hogy a jelentkezők nem vagy nem megfelelően pótolták a hiányokat, így Keller András Kossuth-díjas hegedűművész, a Concerto Budapest zeneigazgatója lett az egyetlen pályázó.
A minisztérium most meglepő döntésről adott hírt:
Keller András azonban 2023. október 11-én arról tájékoztatta a minisztériumot, hogy ugyan a Zeneakadémia jelenlegi rektora kérte fel arra, hogy induljon az intézmény vezetéséért, az egyetem szenátusa és vezetősége olyan méltatlan helyzetbe hozta őt, hogy mérlegelve a körülményeket, visszavonja pályázatát
– áll a tárca csütörtök délután kiadott közleményében.
A Kossuth-díjas hegedűművész Csák János miniszterhez írt levelében így fogalmaz:
Pályázatomat abban a szellemben írtam, hogy Kodály zenei és nevelési elveit követve a Zeneakadémia megújításával hazánk zeneéletét felemeljük, a nemzeti kultúrában és oktatásban betöltött szerepét erősítsük, valamint fejlesszük az ország szellemi életét. A világ számára érzésvilágunkat, identitásunkat a zenével tudjuk legjobban kifejezni, ezért a Zeneakadémia szerepe és pozicionálása a nemzetközi zenei életben kulturális nemzetstratégiai feladat. Pályázatomban arra vállalkoztam, hogy a magyarság alkotó- és teremtőképességét, a magyar tehetséget és szellemet a zene univerzális nyelvén mutassuk be a világnak.
A jelölt röviden összefoglalja azt a folyamatot is, ami oda vezetett, hogy elinduljon a Zeneakadémia rektori posztjára kiírt pályázaton, illetve bemutatja azt a rendkívül tartalmas és építő kapcsolatot, ami az intézményhez kötötte. Majd így fogalmaz:
Az elmúlt hónapokban rektor asszony támogatása ellenére a Zeneakadémia vezetése hónapokon keresztül lejárató rágalomkampányt indított ellenem a hazai és nemzetközi sajtóban, valamint a közösségi médiában. Minden ok nélkül sorozatosan értek aljas és alaptalan támadások, amelyek négy évtizedes pályám eredményeit és a személyemet kívánták besározni. A pályázatom nyilvánosságra hozatala után azt az üzenetet kaptam a szenátustól, ha egy kőműves indul el ellenem, akkor azt fogják megválasztani velem szemben. Néhány nappal ezelőtt a Zeneakadémia egyik vezetője újabb fenyegetést juttatott el hozzám: abban az esetben, ha rektorrá választanának, világméretű lejárató kampányt indítanak és tüntetést szerveznek ellenem.
A tárcavezetőhöz írott levelében Keller András arra is rámutat, hogy a zeneművészet, melynek a „humánum, a szeretet és az emberi jó közvetítése, a lélek felemelése” adja erejét, nem tud kiteljesedni
a gyűlöletkeltés, rágalmazás és fenyegetés légkörében. Az ilyen szellem a legtávolabb áll a művészettől, méltatlan Liszt Ferenc szelleméhez, méltatlan a Zeneakadémia diákjaihoz és tanári karához, és méltatlan a magyar kultúrához
– írja.
Ilyen körülmények között Keller András nem látja megvalósíthatónak pályázatát, ezért azt visszavonja.
Csák János miniszter tudomásul vette Keller András döntését és indoklását. A jogszabályoknak megfelelően most az erre jogosult rektorhelyettes veszi át a felsőoktatási intézmény vezetését. A miniszter megbízta az egyetem kancellárját az átadás-átvételi folyamat lebonyolításával.
Borítókép: Keller András Kossuth-díjas hegedűművész (Fotó: Kondella Misi Photography)