Szabadakarat »»: az AI rajzolta meg a mai Petőfit

A darab minden elemét összegyúrva és azt letisztázva segítette a szabadakarat »» kreatív stábjának munkáját a mesterséges intelligencia, hogy közösen megformálják a darab álompárját, a pörgő történetben és mai köntösben megjelenő Petőfi Sándor és Szendrey Júlia alakját.

2023. 10. 12. 17:00
szabadakarat plakát
szabadakarat plakát Forrás: TulipánTündér Produkció
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A reformkor celebjeinek különc szokásait, Petőfi és Szendrey Júlia vibráló érzelemvilágát idézi meg a színpadon a hamarosan látható szabadakarat »» című darab. Az újhullámos koncertszínházi előadás szakít a hagyományos történetmeséléssel, kilép a megszokott színházi szabályok kereteiből. Látványvilágában a mai fiatal generáció pörgő, vizuális kultúrájához igazodik, zenéjében az alternatív pop-rockot ötvözi az mai magyar rappel. Az alkotók a szabadakarat »» plakátjain megjelenő álompár megálmodásában pedig a mesterséges intelligenciát hívták segítségül.

Szabadakarat c. előadás
A szabadakarat » » alkotói. Fotó: Bach Máté


 

Alapvető küldetésünk az előadással, hogy a Z generációt is megszólítsuk, kedvet csinálva ahhoz, hogy az irodalmi értékeink a mindennapok szerves részévé váljanak. Ezt segíti a plakát újszerű megformálása is, amihez – Lakatos András, a darab televíziós rendezőjének ötlete alapján – a mesterséges intelligenciát is segítségül hívtuk

 – mondta Illés Gabriella producer, a TulipánTündér Produkció vezetője. – A kiváló szakemberekből álló kreatív csapat arra törekedett, hogy az összművészeti alkotás – a múlt értékeinek adózva –, de egy aktuális, új hullámos produkcióként álljon színpadra majd október 21–22-én az Erkel Színházban – tette hozzá.
 

– Egy kimerevített, szenvedélyes pillanatot szerettünk volna ábrázolni, ami az örökkévalóságig tart és egy modern időutazást közvetít – meséli Kerek Sára, a grafikai csapat kreatívvezetője. 

A munka során figyelembe vették a több síkon futó alaptörténetet, a dalok érzelemvilágát és stílusjegyeit, a díszlet- és jelmezterveket és azt a célt, hogy egy vizuálisan vonzó, új generációt megszólító, színekben gazdag plakát készüljön, ahol az álompár ikonikus karakterei modern köntösben jelenjenek meg.


– A „mai” Petőfi–Szendrey-pár megalkotásánál az is cél volt, hogy ha nem is direkt formában, de valamilyen szinten visszaköszönjenek a darabban a főhősöket alkotó színészek is – meséli Illés Gabriella, a szabadakarat »» producere. – Ha úgy tetszik, például a modern Júlia megformálásában ott van valahol az eredeti Szendrey pillantása, de Staub Viktória színésznő és Schoblocher Barbara énekesnő markáns hatása is – tette hozzá.
 

Illés Gabriella elmondta, hogy a darab megvalósítása Lutter Imre drámapedagógus-producer alapötletéből származik, és az alkotók már három éve tervezik, hogy a Petőfi bicentenáriumi évében elkészítsék ezt a produkciót, ami végül a Petőfi 200 emlékév részeként, a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg. 
 

Az előadás bemutatója október 21–22-én lesz a fővárosi Erkel Színházban, a főszerepben – mások mellett – Schoblocher Barbarával, Tóth Mátyással, Staub Viktóriával, Ember Márkkal, AKC Misivel és Filóval. 

 

 

Borítókép: A mesterséges intelligencia segítségével elkészült plakát (Forrás: TulipánTündér Produkció)

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.