A Budapest Nagyregény a főváros egyesítésének 150. évfordulóját ünneplő eseménysorozat kiemelt projektje – hangsúlyozta Nyáry Krisztián irodalmár a kötet bemutatóján, hozzátéve, hogy a könyvhöz különféle programok, beszélgetések és kulturális események is kapcsolódnak.
Karácsony Gergely főpolgármester a könyvbemutatón kiemelte: a Budapest Nagyregény célja, hogy a főváros megragadhatatlan sokféleségét bemutassa marandadó formában és kézzelfoghatóan. A kötetben a legkiválóbb kortárs magyar írók osztják meg a fővárossal kapcsolatos élményeiket, gondolataikat – fogalmazott.
Faix Csaba, a Budapest Brand Nonprofit Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy pályázaton gyűjtötték össze a fővárosiak a családi, személyes történeteiket, a helyi legendáriumokat, ez volt az első szakasza a projektnek. A fővárosiaktól kétszáz történet érkezett, és ezek kerületek szerint kerültek az írókhoz, akik ebből bármit felhasználhattak.
A vezérigazgató beszélt arról is, hogy a tervek szerint a civilek által beküldött történeteket visszaviszik a kerületekbe, ahol azok tovább élnek előadások és beszélgetések formájában.
A Budapest Nagyregény-projekt a Könyvfőváros program részeként, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral együttműködésben, a Kreatív Európa Alap támogatásával valósul meg. A Budapest Nagyregény a Libri gondozásában jelent meg, és péntektől már elérhető a könyvesboltokban.
A huszonhárom fejezetből álló kötetet Tasnádi István és Péczely Dóra szerkesztette.
Annak ellenére, hogy a kötet 23 fejezetből áll, és mindegyiket másik szerző jegyzi, mégis összefüggő történetté állnak össze – hangsúlyozta Tasnádi Péter, kiemelve: a szerzők szabad kezet kaptak, csak néhány korlátozás volt, például a terjedelem nem haladhatta meg a nagyjából harmincezer karaktert írásonként.
Péczely Dóra szerkesztő hangsúlyozta: nem szóltak bele a szerzők stílusába, ötleteibe. Céljuk az volt, hogy a kortárs írók egyedi hangjából, belülről fakadó kreativitással egy különleges regény álljon össze, de a stílust tekintve 23-féle prózai művet olvashat a közönség a kötetben. Bármelyik fejezetből indulva, bárhonnan felfejthetővé válik a történet – hangsúlyozta Péczely Dóra.
Kovácsné Koreny Ágnes, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója elmondta, hogy a kötet a Budapest Könyvfőváros program részeként valósult meg, a program célja az olvasás, a könyvek és a könyvtárak népszerűsítése.
A regény írói között van Cserna-Szabó András, Krusovszky Dénes, Vámos Miklós, Tompa Andrea, Bartók Imre, Fehér Renátó, Kemény Zsófia, Szvoren Edina, Simon Márton, Mán-Várhegyi Réka, Nagy Gabriella, Háy János, Németh Gábor, Tóth Krisztina, Karafiáth Orsolya, Kiss Noémi, Grecsó Krisztián, Dunajcsik Mátyás, Závada Péter, Szabó T. Anna, Szécsi Noémi, Kemény István, valamint Dragomán György.