Keddtől hivatalosan a levelező tagja az MMA-nak L. Simon László, aki már a székfoglaló beszédét is megtartotta Művészi szabadság és intézményi autonómia címmel. A Magyar Nemzeti Múzeum pozíciójából nemrég távozó főigazgatónak a székfoglalója elé Lezsák Sándor, az MMA akadémikusa írt laudációt.
A Nemzeti Múzeumban rendezett kiállítás miatt L. Simon Lászlót följelentették, és visszhangos huzavona után munkáltatója november 6-án azonnali hatállyal menesztette a múzeum éléről – foglalta össze a nemrégiben történteket a szerkesztőségünkbe is eljuttatott méltatásban Lezsák Sándor.
Mint írta: „szelíden vagy indulattal mondják, harsogják, mondom magam is: L. Simon László túltolta a biciklit.”
De ez az én biciklim is. Egy kétharmados keresztény-konzervatív kulturális, politikai erőtér biciklije. Ezt fölöslegesen ne tologassa senki, mert erre vár az ügyeletes, pökhendi médiafalka, és édelegve dagonyázik és fröcsköl a mocsárban
– tette hozzá az Országgyűlés alelnöke, aki az MMA akadémikusaként mondta el laudációját, jelezve, hogy mindazonáltal nem tér el a tárgytól, hiszen a laudáció védnökség és dicséret.
L. Simon László a torkon vágott rendszerváltás nemzedékének illusztris személyisége
Ilyenformán maga sem tesz mást, mint hogy a „Művészi szabadság és intézményi autonómia” címmel az akadémiai székfoglalójára készülő L. Simon László életét, munkásságát, érdemeit méltatja – mondta.
A négygyermekes L. Simon László a torkon vágott rendszerváltás nemzedékének illusztris személyisége – emelte ki a Pesti Vigadóban elmondott laudációjában Lezsák Sándor, hozzátéve: ahogyan a hatvanas, hetvenes évek nemzedéke, Csoóri Sándor szavaival: „a nomád nemzedék”, úgy L. Simonék kortársai is cselekvő helyüket értelmezték, keresték a világban, a Kárpát-hazában, irodalomban, művészetben, a helyi és az országos közéletben.
Mert a torkon vágott rendszerváltás két évtizedében talpra állni, talpon maradni, és a minőségi élet érdekében szervezkedni emberformáló megpróbáltatás volt – jegyezte meg.