Az előzetesen becsült ár szerint az 1774-ben született és 1840-ben elhunyt művész bekötött vázlatfüzetéért akár 1,5 millió eurót (572 millió forintot) is fizethet egy gyűjtő. Az úgynevezett Karlsruhei vázlatfüzet, amely arról a helyről kapta a nevét, ahol őrizték, szerdától november 29-ig tekinthető meg az aukciósházban.
Friedrich a XIX. század elejének egyik legjelentősebb német tájképfestője. A szakértők szerint mintegy húsz vázlatfüzete volt, ezek közül azonban csupán hat fennmaradt példányról lehet tudni. A most árverésre kerülő vázlatfüzet az egyetlen, amely még magánkézben van. Négy további példányt az oslói Nemzeti Múzeumban, egyet pedig Drezdában őriznek.
Friedrich, aki a Balti-tenger partján, Greifswaldban született, a hamarosan árverésre kerülő vázlatfüzetet 1804 áprilisa és júniusa között hordta magával útikabátjában.
A vázlatok Drezdában készített rajzok, amelyek fákat, bokrokat és fatörzseket ábrázolnak. Emellett néhány fontos festményének motívumai is szerepelnek a füzetben. Utóbbiak közé tartozik egy tölgyfa vázlata is, amely később megjelent a korai, Hünengraven im Schnee (Kőhalom a hóban) című munkáján.
A vázlatfüzet több mint kétszáz évig volt egy karlsruhei család tulajdonában. Még a művész életében, vagy nem sokkal a halála utána került művészbarátja, Georg Friedrich Kersting birtokába, akinek leszármazottai mostanáig, több mint kétszáz éven keresztül őrizték.
A két művész közeli barátságot ápolt, 1810-ben például együtt kirándultak a lengyelországi Óriás-hegységben. A túra alatt Kresting több alkalommal is lefestette az éppen alkotó Friedrichet.
Az aukciót november 30-án rendezik Berlinben, 2024-ben pedig a festőművész és grafikus születésének kétszázötvenedik születésnapját ünneplik. Ennek apropóján szintén a német fővárosban a Régi Nemzeti Galériában kiállítást rendeznek, amelyen a művész mintegy hatvan festménye és ötven rajza lesz megtekinthető.