A kiállított népviseletek és a hagyományokra épülő modern öltözékek egytől egyig a Kárpát-medencei iparművészek alkotásai. − A Szövetbe öltött hagyomány című kiállításunk az alkotó kézimunka ünnepe – hangsúlyozta Cseke Péter színművész, színházigazgató, a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának vezetője megnyitóbeszédében.
– Örvendetesnek tartom, hogy egyre inkább helyén kezelve értékeljük az egyedi, kézműves termékeket. A színházban ez mindig is így volt: elképesztő tudás van a szabótárainkban, ahol minden jelmez egyedileg készül. Ezen a tárlaton olyan iparművészek munkáit láthatjuk, akik használatra készítik az öltözékeket.
Jó érezni, hogy nem vagyunk egyedül, a kézi alkotómunka becsülete igenis ott van az iparművészeink életében és a színházainkban egyaránt.
Csak azt kívánhatjuk, hogy maradjon is így, és egyre több fiatal érezze, hogy van jövője ezeknek a szakmáknak – hangsúlyozta a kecskeméti teátrum igazgatója.
A Szövetbe öltött hagyomány című kamaratárlatra több tájegység alkotói küldték el munkáikat. Az egyes öltözetek a népművészetből ismert, hagyományos elemekből és motívumokból építkeznek, és a mai kor embere számára kínálnak alkalmi vagy épp hétköznapi ruhadarabokat.
A kiállításon képes összefoglaló látható Zsindelyné Tüdős Klára textil- és jelmeztervező életművéből, aki elsőként tervezett viseleteket népművészeti motívumok újragondolásával és felhasználásával.
Örökségének továbbvivői közül találkozhatunk a Kiskunhalason élő Csordás Katalin viseletkészítő népi iparművész és fia, Szabó Árpád igényes munkáival a tárlaton. További kiállítóművészek: Varró Sára Nádudvarról, Marczin Istvánné Derecskéről, Hímer Marianna Debrecenből, valamint Gyönyörűné Erdei Judit Sárándról, akik mindannyian a népi iparművész cím birtokosai.
A rendezvény a Magyar Művészeti Akadémia Kecskeméti Regionális Munkacsoportjának támogatásával valósult meg.