A kimondottan a nagyközönségnek szóló könyvsorozat kötetei a klasszikus ismeretterjesztés szándékával, újszerű és friss megközelítéssel, ugyanakkor a legújabb tudományos eredmények alapján mutatják be a Magyar Nemzeti Múzeum egy-egy jellegzetes tárgyát vagy tárgycsoportját, és azokból kiindulva mesélnek egy-egy korszakról és jelenségről – jelen esetben a bronzkori harcosok világáról.
Az 1880-ban talált, tizennégy késő bronzkori kardot tartalmazó podheringi leletegyüttes a Kárpát-medence egyik legjelentősebb karddepója, azaz rituális céllal egyidejűleg a földbe helyezett fegyverek csoportja.
A szerző részletesen bemutatja a kimagasló technikai tudással elkészített kardokat: anyagukat, típusaikat és díszítésüket.
Kötete azonban sokkal többet nyújt egy leletegyüttes ismertetésénél:
mesél a bronzkori kard mint fegyvertípus kialakulásáról, készítéstechnológiájáról és használatáról, és számot ad a bronzkori kardokhoz kötődő, mára már homályba veszett temetkezési és áldozati rítusokról.
Az olvasó előtt megelevenedik az olykor meglehetősen kegyetlen bronzkori csaták és ostromok világa és a korabeli harcosok élete, akik háromezer évvel ezelőtt e kardokat titokzatos okból a földbe rejtették.
Borítókép: A Magyar Nemzeti Múzeum új, Magyar menyasszony tárlatát felvezető kerítéskiállítás év végéig tekinthető meg (Forrás: MNM)