− Tudtam, hogy ezzel kell indítani a Déryné-programot, és az eltelt évek alatt ez a darab sok helyen okozott örömöt a nézőknek. Ez egy gyönyörű mese, egy szép vallomás a színházról, a művészetről, a hitünk lényegéről – hangsúlyozta Vidnyánszky Attila, aki saját bevallása szerint nagyon régóta szeretne a kassai színházba bekerülni. – Most új vezetése van a teátrumnak, amely nagyon nyitott és kreatív. Ők ugyanazt tartják fontosnak, amit én, miszerint sokkal több dolog köt össze minket, mint amennyi szétválaszt.
Az előadáson tiszteletét tette Hetey Ágota főkonzul is. A diplomata elmondta: különleges küldetésük, hogy közös történelmünket és kultúránkat előtérbe helyezzük.
– Nagyon jó látni azt, amikor megtaláljuk a közös nyelvet, és azt is, hogy erre igény van itt Kassán is.
A nézőtér együtt lélegzett a színészekkel, lehetőségünk volt felszabadultan nevetni is, de egészen biztos, hogy mindenki érezte, Kassa ismét az a regionális központ, amit korábban is betöltött.
Kis Domonkos Márk, a Déryné-program igazgatója összegezte, hogy 2019-ben „Színház mindenkinek” mottóval startolt a hiánypótló kezdeményezés.
− Négy alprogrammal indult el, a Barangoló, az Országjárás, a Vándorszínház és a saját társulatunk, amely ma este az egyik emblematikus előadását hozta el a városba.
De ezeken felül van egy papírra vetett tervünk, a Határtalan alprogram. Azon dolgozunk, hogy forrást tudjunk találni arra, hogy a külhoni területekre is el tudjuk juttatni a magyar színjátszást.
Az exkluzív esten lapunk stábja a Dérynét alakító Tarpai Viktóriával és a kassai születésű színésszel, Havasi Péterrel is beszélgetett arról, milyen érzés visszahozni a városba a hazai színjátszás nagy alakjait.
A videót készítette: Tölli Szofi és L. Szabó Fruzsina.
Borítókép: A Déryné ifjasszony egyfajta főhajtás a magyar színjátszás hőskora előtt (Forrás: Facebook/Joseph Marcinsky)