Kevesen tudják, hogy Ruttkai Éva nagy szegénységben élt családjával, a szülők szűkös anyagi lehetősége vezetett oda, hogy gyermekeiket gyakran vitték el különböző szereplőválogatásra, hogy az onnan befolyt bevételekkel kiegészíthessék a családi kasszát.
Ruttkai Éva még hároméves sem volt, amikor először színpadra állt.
A Lakner-féle gyermekszínházban egymondatos szerepet kapott. A „Parancsolj velem, Tündérkirálynő!” mondattal indult el a bámulatos karrier.
A zsidó származású színésznő Eöry Kató színésznő segítségével vészelte át az elhurcolást. A bujkálás utáni idegtépő hónapok után 1945-ben Ruttkai Éva már a Zeneakadémián szavalt tizennyolc évesen. Jób Dániel a Vígszínház igazgatója akkor figyelt fel rá, és szerződést ajánlott. Az ifjú Ruttkai Éva Tolnay Klári betegsége miatt Molnár Ferenc A hattyú című végjátékában debütált.
Onnantól kezdve Ruttkai Éva nagyon rövid idő alatt a magyar színház egyik csillagává nőtte ki magát.
Élete végéig hűséges volt a Vígszínházhoz, de a közönség nem csak ott láthatta. Ruttkai Éva hamar fiatalon megjelent a képernyőn is. Több mint ötven filmben szerepelt, gyakran szavalt vagy énekelt. Sanzonénekei lemezeken is megjelentek. Negyven évig a pályán töltött élete során bebizonyította, hogy sokoldalú magyar színésznő, aki számos különböző műfajban képes volt maradandót alkotni. A színpadon számos női karaktert megformált, mindegyikbe beletett valamit magából.
Elmondása alapján Tolsztoj Natasája és Anna Kareninája, valamint Shakespeare Júliája voltak azok a szerepek, amelyek leginkább hozzá nőttek.
Az 1980-as években a Ruttkai Éva egészségi állapota megromlott, de 1986-ban bekövetkezett haláláig színpadra állt. A betegeskedő színésznő egy alkalommal így vélekedett magáról.
Nem lehet pontosan tudni, hogy mi az én jelentőségem, de biztos, hogy csillagként kell szolgálnom. S ez nem a ragyogás, nem csak a ragyogás, mert hiszen a csillagnak dolga van. A csillagnak az a dolga, hogy messzire világítson. És ez nagyon nehéz…
Ruttkai Éva emlékét máig őrzik a rajongók és a Vígszínház Társulata.
A teljes cikk a Híradó.hu oldalon érhető el.
Borítókép: A Magyar Rádió stúdiója a Shakespeare Hamlet című drámája alapján készült rádiójáték felvételekor. Ruttkai Éva színművésznő (Forrás: Fortepan/Szalay Zoltán)