Szent Efrém Férfikar: az ég és a föld is ünnepelt Szombathelyen – fotók
Ha van átjárás ég és föld között, a zene egészen biztosan az egyik út: a hangok, a láthatatlan rezgések beburkolni, felemelni képesek a lelket. A Szent Efrém Férfikar fellépése egy ilyen példa volt szombat este a szombathelyi Székesegyházban – olvasható a Vaol.hu koncerttudósításában.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A koncert bevezetéseként Perger Gyula atya a csendből születő belső mosolyt, a hálaadás örömét, a békét adó megbocsátást is imába foglalta, amikor a Szent Efrém Férfikart azzal szólította meg, hogy az ünnepvárásban a ráhangolódást segítse – emelte ki a Vas vármegyei hírportál helyszíni tudósítása.
Perger Gyula arra emlékeztetett: az együttes névadója, a szír Szent Efrém a 4. században élt; himnuszköltészettel foglalkozott, költői szépségű énekei miatt kortársai a „Szent Lélek hárfája” megtisztelő címmel illették. Feljegyezték, hogy énekei sok embert vezettek vissza az igaz útra.
Az atya a Magyar Örökség és Budapest Márka-díjas Szent Efrém Férfikart azzal mutatta be, hogy annak
küldetése három pilléren nyugszik: egyrészt a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének, másrészt a magyar férfikari hagyományoknak az ápolása, harmadrészt a vokális kortárs zene népszerűsítése a fontos számukra.
Miután Perger Gyula atya ünnepélyesen meggyújtotta a székesegyház adventi koszorújának első gyertyáját, megszólaltak a Szent Efrém Férfikar tagjainak kezében a csengettyűk, a közönség soraiból az oltár elé bandukolva kereste meg mindegyikük a helyét, és felállt a kórus, hogy „az ég és a föld mostan ünnepeljen”.
Az első részben Bubnó Tamás konferálta be a számokat – a köszöntő énekeket, a 18. századi zeneszerző ószláv nyelvű énekét, a kántáló énekeket, és azt az érdekes kísérletet, melyet ő jegyez: Vivaldi: A tél zenéjére ráillesztette Ady Karácsony című versét. A második részt Bubnó Tamás fia, Bubnó Márk vezette be; kántáló csokrot, feldolgozásokat hallhatott a koncert közönsége, köztük Csajkovszkij Diótörőjéből.
A férfikar 2002-ben alakult meg, és azt ezt követő években Magyarország legnépszerűbb vokális együttesévé vált. Művészeti vezetője a Liszt Ferenc-díjas Bubnó Tamás.
A férfikar nemzetközi karrierje 2006-ban vette kezdetét, Lengyelországban az ortodox egyházzenei fesztiválon megnyerték a professzionális kamarakórus kategóriát. Először fordult elő a rangos rendezvény 25 éves történetében, hogy nem szláv kórus kapta az első díjat. Ez utat nyitott a nemzetközi koncertéletben való megjelenéshez, felléptek a világ számos nagyvárosában. Rendszeresen koncerteznek a legfontosabb magyar fesztiválokon is. Szoros kapcsolatot ápolnak a Magyar Görögkatolikus Egyházzal, közreműködnek az istentiszteleteken – rajzolta meg a zenekar pályaképét a Vaol.hu cikke.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.