A Kinsky aukciósház szenzációnak kiáltotta ki az eseményt, és Klimt alkotását máris ötvennégymillió dollárra, azaz tizenkilencmilliárd-kétszázhatmillió-száznyolcvanezer forintra becsüli – írja a BBC. A Lieser család jogutódjai és a jelenlegi tulajdonosok jóváhagyásával a festményre árverésen lehet licitálni április 24-én.
Ilyen ritka, művészileg páratlan és értékes műalkotás már évtizedek óta nem volt a közép-európai művészeti piacon elérhető
– mondta a Kinsky aukciósház képviselője. A festmény eredetileg a Lieser család birtokában volt, akik Bécsben élő módos iparosok és zsidók voltak.
Az akció az 1998-as Washingtoni Egyezmény alapján jöhet létre, amely alapján a II. világháború során ellopott műkincseket igyekeznek visszajuttatni az eredeti tulajdonosokhoz vagy méltón kompenzálni őket.
Habár azt is hozzá kell tenni az esethez, hogy a Kinsky-ház társmenedzsere, Ernst Ploil kijelentette, nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a műkincset ellopták volna a II. világháború alatt vagy azután. A licitet megelőzően számos helyszínen kiállítják a portrét, így például Nagy-Britanniában, Svájcban, Németországban és Hongkongban is látható lesz. Habár Budapest eddig nincs a helyszínek között, Bécs sincs olyan messze annak, aki látni szeretné a festmény, és nem elégszik meg „magyar Mona Lisával”.
Minden katalógus arról számol be, hogy ez a festmény eltűnt. A mi köreinkben az »eltűnt« általában azt jelenti, hogy megsemmisült a háborúban – nagy eséllyel elégett, tehát nem felkutatható. Így aztán egyáltalán nem számítottunk arra, hogy valaha rátalálunk
– magyarázta a helyzetet Ernst Ploil, aki azt is hozzátette, hogy az aukciósház hathatós lépéseket tett azért, hogy megtalálják a Lieser család még élő utódjait, akik jogosultak a kártérítésre, visszaigénylésre.