Az országos rendezvényt ebben az évben április 5. és 7. között tartják meg, amelynek programjain az érdeklődők megismerkedhetnek a népi kézművesség különböző területeivel, az alkotás örömével és olyan használati tárgyakat készíthetnek, amelyek az adott tevékenységekre, helyszínekre emlékeztetik majd őket a visszatérés reményében. A rendezvény célja, hogy felhívja a figyelmet a kézművességnek az emberiség kultúrájában betöltött szerepére.
Népi kézművesség országszerte
Ebben az évben külön hangsúlyt kap Európában és itthon is a gyermekek és az ifjúság részére történő tudásátadás a különböző örökség helyszíneken, alkotóházakban, műhelygalériákban, nyitott műhelyekben. Ennek érdekében az Európai művészet és kézművesség napjaihoz (JEMA) csatlakozva rendezik meg idén a XI. Népi kézműves alkotóházak és műhelygalériák országos hétvégéjét.
– Szeretnénk a rendezvénnyel ráirányítani a figyelmet a népi kézműves alkotóházak, műhelygalériák, nyitott műhelyek, népi kézművességgel foglalkozó egyesületek és szervezetek, a népi kézművességgel foglalkozó közösségek helyszíneire, műhelyeire, olyan egyedi programokkal, amelyekben a helyi, területi népi kézművesség és a népművészet hagyományai, értékei, a népművészek tudásalapú tárgymegújító törekvései, alkotásai jelennek meg, külön hangsúlyt adva az ott végzett oktatói munkának – sorolja az elnök.
Várjuk a Kárpát-medencéből népi kézműves alkotóházak, népi kézműves műhelyek, népi kézműves galériák, alkotóközösségek csatlakozását országos rendezvényünkre. A rendezvényhez március 24-ig lehet csatlakozni a www.ahazak.hu és a www.nesz.hu honlapon közzétett adatlap kitöltésével.
Az adatlapot két e-mail-címre is kérik elküldeni: az [email protected] és a [email protected] címekre. Az egyes helyszínek részletes programjai felkerülnek az Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesülete és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége honlapjára, ezen keresztül az európai honlapra, ahonnan a látogatók pontos információkhoz juthatnak.
Online fotódokumentum
A Népi Kézműves Alkotóházak Országos Egyesülete egy online fotódokumentumot hozott létre, amelyben a népi kézművességet és annak műhelyeit állította középpontba.
A kiadvány célja, hogy az e helyszíneken folyó tevékenységek által a hagyományos népi kézműves szakmák terén megtalálható kincs kapjon minél nagyobb teret
– mondja Prokné Tirner Gyöngyi. – Ehhez persze szükséges, hogy az itt dolgozó mesterek, akik nagyon sok esetben a műhelyek létrehozói, fenntartói, megfelelő társadalmi elismertségét elősegítsük azokkal a programokkal, amelyeket egyesületünk generál. Másik oldalról, a közönség oldaláról nézve pedig szeretnénk, ha nemcsak a látványig jutnának el azok, akik tevékenységünkkel találkoznak, hanem kóstoljanak is bele egy-egy mesterség tudnivalóinak sokaságába, és legyenek ennek művelői.
A létrejött online kiadvánnyal ehhez szerettünk volna kedvet csinálni, bemutatni kultúránk ezen részének sokszínűségét. Épp ezért kötöttük a Magyar kultúra napja eseményeihez az online kiadvány megjelenését egyesületünk honlapján – tette hozzá az elnök.
Borítókép: Ángyán Csilla fazekas népi iparművész nyitott műhelye (Forrás: Facebook)