A kezdeményezés több célt is szolgál: részben különféle területről érkező vagy a legkülönfélébb hitvallású művészeket, tudósokat hoz össze, másrészt élő megnyilatkozásra ad lehetőséget a meghívott gondolkodóknak, ami a pódiumbeszélgetés műfajánál fogva megismételhetetlen. Harmadrészt generációk találkozásáról is szól – akár a közönség és olyan megszólalók relációjában, akik korszakokon át művelték a mesterségüket, akár az előadókat tekintve.
Első alkalommal két avantgárd költő és egy színművész, Ladik Katalin, Zalán Tibor és Fodor Tamás beszélgetett, előadásuk improvizációs estként is megállta volna a helyét. A második esemény vendége Csányi Vilmos etológus, a harmadik pódiumbeszélgetésé Margócsy István irodalomtörténész volt, az esten Petőfi Sándor költészetéről, megítéléséről, utóéletéről, politikai szerepéről beszélgettek.
Az első esemény megszólalói sosem szerepeltek még együtt,
február 25-én pedig ismét unikális párosítás várja a közönséget: két Kossuth- és Erkel-díjas alkotó, akik örökre beírták magukat a XX. századi magyar könnyűzenei kánonba.
Presser Gábor és Szörényi Levente a hazai zenei- és színházi élet emblematikus alakjai. Az 1960-as évek végétől a hazai rockélet alapköveit rakta le Szörényi az Illéssel majd a Fonográffal, Presser pedig az Omegával és később az LGT-vel. A két teljesen különböző stílust és különböző kultúrkört képviselő művész 2009-ben adott először közös nyilatkozatot egy zenei rendezvény kapcsán, de a Világítótornyok soron következő alkalmával lépnek először együtt pódiumra.