Giovanni Battista Pergolesi olasz zeneszerző, hegedű- és orgonaművész betegsége miatt a kapucinusok kolostorába vonult vissza, ott írta meg utolsó művét, a Stabat Matert, amit a hagyomány szerint halála napján fejezett be. 1736. március 16-án, alig 26 évesen hunyt el.
A virágvasárnapi koncert szervezői a Stabat Mater mű ajánlójában azt írják, hogy huszonhat esztendő egy zeneszerző kézjegyének kibontakozásához, terveinek kiírásához igen rövid idő, tehetségének mértéke viszont elég ahhoz, hogy legendája megszülessék. Giovanni Battista Pergolesi életműve egyedül áll a XVIII. század első felének zenei világában, rövid lángolása során a ragyogó színek, a sodró dallamosság magában álló csoda lett, s nemzedékeknek adott útmutatást. Legmaradandóbb, mély érzéseit közvetítő hagyatéka a Stabat Mater himnusz költői kifejezése; ezen érzékeny és gyönyörű dallamsodrás tiszta magaslatai sok esztendőn át követő nélkül maradtak.
A nápolyi „Fájdalmas Szűz lovagjának testvérisége” egyesület felkérésére – a Pozzuoli kapucinus kolostorának csendjében írt kompozíció azzal a zenei készlettel fordul a kereszt alatt virrasztó Szűzhöz, amelyet a legjobban ismer: a nápolyi (víg)opera gesztusait, harmóniavilágát helyezi a középkori siratóének, az „Állt a fájdalommal terhes anya” kezdetű vers sorai alá.
Bár az eredeti partitúra hangjegyei két szóló hangra és vonósegyüttesre készültek, az előadói hagyomány néhány tételt kórusra bővített, a szólókantátát így közelítve az oratórium műfajához, a személyestől az egyetemes felé.
A Ciszterci Szent Imre-templomban (Budapest, XI. Villányi út 25.) március 24-én, 19 órakor várják az érdeklődőket e nagy volumenű alkotás közös meghallgatására.
A templomban a koncertet megelőzően 18 órától szentmisét tartanak, majd bevezetőül Szkaliczki Örs O. Cist. plébános mondja el gondolatait Pergolesi művével kapcsolatban.
A hangversenyen közreműködnek:
Darázs Renáta szoprán,
Nagy Bernadett alt,
a templom női kara
és az Anima Musicæ Kamarazenekar.
Művészeti vezető: G. Horváth László.
Vezényel: Csányi Tamás.
Az esemény a Bethlen Gábor Alap, az NKA, a Szent Imre Alapítvány, a Mária Rádió és a Magyar Katolikus Rádió támogatásával valósul meg.
A belépés ingyenes, mozgássérültek számára akadálymentes.