Nincs még egy ilyen szakrális tárgy a világon, mint a magyar Szent Korona

Sík Sándor művének színpadi adaptációját az államalapító utolsó napjairól szombaton mutatja be a Nemzeti Színház Berettyán Nándor rendezésében.

Forrás: MTI2024. 03. 02. 9:30
SÁNDOR István; BOLDOG SÁNDOR István; SÁNDOR István; SÁNDOR István; SÁNDOR István; BALOGH Eszter; SÍK Sándor
Budapest, 2024. március 1. Balogh Eszter képzőművész a koronázási palástról készített festménye mellett a Sík Sándor István király címû darabjához kapcsolódó kamarakiállítás megnyitóján a Nemzeti Színházban 2023. március 1-jén. MTI/Hegedüs Róbert Fotó: Hegedüs Róbert
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kamaratárlaton látható a Szent Korona másolata, amelyet a 2006-ban elhunyt Agárdy Gábor Kossuth-díjas színművész készített, Balogh Eszter képzőművész koronázási palástról készített festménye, a Szent Korona zománcképeinek id. Weil Róbert által készített, felnagyított másolatai, Sík Sándor életének relikviái, valamint a darab jelmeztervei, bábjai.

SÁNDOR István; BOLDOG SÁNDOR István; SÁNDOR István; L. SIMON László; SÁNDOR István; SÁNDOR István; SÍK Sándor
L. Simon László József Attila-díjas író, politikus, a Magyar Művészeti Akadémia tagja beszédet mond Sík Sándor István király címû darabjához kapcsolódó kamarakiállítás megnyitóján a Nemzeti Színházban 2023. március 1-jén (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

– A színdarab és a kiállítás egyaránt azt kívánja megjeleníteni, hogy az Árpád-kor a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb korszaka volt. Az, hogy mi több mint ezer év után is államalkotó nemzetként itt élhetünk Európa közepén, az Árpád-házi királyoknak és elsősorban István királynak köszönhető – mondta a kiállítást megnyitó L. Simon László.

Az író, politikus, a Magyar Művészeti Akadémia tagja hangsúlyozta: István király személye elválaszthatatlan a kereszténységtől, hiszen a magyar állam azért tudott létrejönni és megmaradni, mert a nyugati kereszténységhez kapcsolódott. Hozzátette: a kereszténység a kezdetektől legjobb művészeink során ihlette meg.

L. Simon László szólt arról, hogy nincs még egy ilyen szakrális tárgy a világon, mint a magyar Szent Korona, amely a király legitimációjának legfontosabb tárgya volt, ezáltal a magyar államiság megtestesítője.
A koronázási palást kapcsán L. Simon László felidézte, hogy a palástot Szent István és Gizella 1031-ben készíttette, eredetileg szakrális tárgynak, miseruhának. Később vált világi tárggyá, a koronázási szertartás nélkülözhetetlen kellékévé. A politikus megnyitóbeszédében sajnálatosnak nevezte, hogy az elmúlt harminc évben nem születtek olyan színdarabok, amelyek az Árpád-kor nagyjainak életét dolgoznák fel.

SÁNDOR István; BOLDOG SÁNDOR István; SÁNDOR István; RÁTÓTI Zoltán; SÁNDOR István; SÁNDOR István; SÍK Sándor
Rátóti Zoltán, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, az István király című színdarab címszereplője beszédet mond Sík Sándor István király című darabjához kapcsolódó kamarakiállítás megnyitóján a Nemzeti Színházban 2023. március 1-jén (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

Rátóti Zoltán, a Nemzeti Színház stratégiai igazgatója, az István király című színdarab címszereplője azt mondta a kiállítás megnyitóján, hogy nagy felelősség történelmi alakot megformálni, és bátorság elővenni Sík Sándor művét.

Zsódi Viktor, a piarista rend magyar tartományfőnöke arról szólt, hogy a kiállításon kicsit jobban meg tudják mutatni Sík Sándor életét. 
– Különleges piarista szerzetes volt, kreatív ember, cserkészvezető, órákat tartott a szegedi egyetemen, és az előadásait tömegek látogatták, emellett írt verseket és drámákat is – mondta, majd hozzátette: a most felújított színházi darab megmutatja, mit is jelent most Sík Sándor István király képe.
Az államalapító utolsó napjaira, István végső dilemmájára fókuszál Sík Sándor 1934-ben megjelent műve, arra, hogy kire hagyja a koronát: az Árpád-vérből való pogány, de magyar Vazulra vagy a keresztény, de velencei Orseolo Péterre?
A darab stábjában Horváth Márk bábtervező, Ondraschek Péter díszlet- és Berzsenyi Krisztina jelmeztervező, valamint Berecz István koreográfus is komoly szerepet kapott; a jeleneteket vizuális elemekkel, zenével, tánccal tűzdelt etűdök fűzik össze. Az előadásban Istvánt Rátóti Zoltán, Gizellát Söptei Andrea, Orseolo Pétert Szabó Sebestyén László, Aba Sámuelt Szarvas József, Vazult Kristán Attila alakítja.

Borítókép: Balogh Eszter képzőművész a koronázási palástról készített festménye mellett a Sík Sándor István király című darabjához kapcsolódó kamarakiállítás megnyitóján a Nemzeti Színházban 2023. március 1-jén (Fotó: MTI/Hegedüs Róbert)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.