Idén már március 14-én elkezdődnek a nemzeti ünnep központi programjai, ekkor adják át a Kossuth- és Széchenyi-díjakat az Országházban.
Az ünnep napján, március 15-én reggel 9 órakor a szokásoknak megfelelően felvonják Magyarország lobogóját a Kossuth Lajos téren.
Ezt követően ünnepélyes huszármenet indul a Magyar Nemzeti Múzeumhoz, ahol 10 óra 30 perckor díszünnepség kezdődik, melynek keretében beszédet mond Orbán Viktor miniszterelnök.
Magyar Nemzeti Múzeum
Március 15-én délután 14 órától, majd 16-án és 17-én egész nap a nemzeti ünnephez kapcsolódó programokkal várják a családokat a Magyar Nemzeti Múzeumban. A gyerekeket kézműves-foglalkozások, alkotóprogramok, múzeumi játéktér, színezősarok, kincskereső programok, filmvetítések várják, míg a felnőtteket tematikus tárlatvezetések, épületséták, zenetörténeti tárlatvezetések.
BTM Vármúzeum
Az egész napos kézműves-foglalkozásokon gyerekek és felnőttek egyaránt készíthetnek különleges emléktárgyakat maguknak,
a hatalmas terepasztalon és szerepjátékokon pedig bárki újrajátszhatja a sorsfordító ütközeteket, átélve a forradalom atmoszféráját és stratégiai döntéseinek jelentőségét.
A legkisebbek egyedi mágneskirakókon ismerkedhetnek meg a jeles nap történelmi eseményeivel. Mini tárlatvezetések, vezetett séták és élőképek is várják az érdeklődőket.
Bálna Honvédelmi Központ
Nemzeti ünnepünk alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum (amely jelenleg zárva van felújítás miatt) nagy múltra visszatekintő március 15-i rendezvényeinek nyomán idén új helyszínen, a Bálna Honvédelmi Központban várja az érdeklődőket.
A megemlékezés részeként ingyenes előadások, kerekasztal-beszélgetés, zene, tánc, kézművesvásár és foglalkozások, valamint hagyományőrző bemutatók várják a látogatókat.
A programok mellett egész nap megtekinthető a 175 éves a Magyar Honvédség emlékév részeként tavaly megnyitott interaktív kiállítás.
Petőfi Irodalmi Múzeum
Március 15-én egész napos ünnepi programsorozattal készülnek, programjaik a legkülönfélébb módon közelítik meg a nemzeti ünnepet és Petőfi Sándor emlékezetét.
A kisebbeket múzeumpedagógiai foglalkozásokkal, játékokkal és nyomdagéppel várják.
A felnőttek tematikus tárlatvezetések során tekinthetnek meg egyszerre több kiállítást is, bejárhatják a környék forradalmi helyszíneit és izgalmas szakmai beszélgetésen vehetnek részt.
Magyar Nemzeti Levéltár
Nemzeti ünnepünk alkalmából a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára ismét időutazással várja az érdeklődőket,
akik izgalmas feladatokon keresztül és egy rendhagyó kamarakiállítás segítségével pillanthatnak be Petőfi Sándor, valamint kortársai életébe és az 1848–49-es év kalandos eseményeibe.
Szentendrei skanzen
Március 15-én ingyenes lesz a belépés a skanzenbe, ahol huszáros programokkal készülnek. Március 16–17-én folytatódik az ünnepi hétvége. Ezeken a napokon normál jegyárak érvényesek.
A nemzeti ünnepeken minden állami múzeum ingyenesen látogatható, a teljesség igénye nélkül például a következők:
- Magyar Nemzeti Múzeum
- Természettudományi Múzeum
- Néprajzi Múzeum
- Óbudai Múzeum – Játék a városban – játékkiállítás
- Szépművészeti Múzeum
- Kiscelli Múzeum
- Aquincumi Múzeum
- Vasarely Múzeum
- Magyar Nemzeti Galéria
- Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
- BTM – Vármúzeum
- Ludwig Múzeum
- Mezőgazdasági Múzeum
- Szentendrei skanzen
- Bajor Gizi Színészmúzeum
- Sziklakórház Atombunker Múzeum
Borítókép: A huszárdíszőrség az Országház előtti Kossuth Lajos téren (Fotó: Balogh Zoltán)