Kocsis Zoltánról nevezték el a Müpában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermét

– A magyar történelem és művészeti élet tele van fejedelmekkel, a mi feladatunk az, hogy őrizzük őket – mondta Csák János kulturális és innovációs miniszter annak alkalmából, hogy a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermét ünnepélyes keretek között Kocsis Zoltánról neveztél el.

Forrás: MTI2024. 04. 22. 22:00
KOVÁCS Tamás; KOCSIS Zoltán; VASHEGYI György; CSÁK János; HAUSER Adrienne; KÁEL Csaba
Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, filmügyi kormánybiztos, Csák János kulturális és innovációs miniszter, Hauser Adrienne zongoraművész, Kocsis Zoltán özvegye és Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója a Müpában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermében. Fotó: Kovács Tamás Forrás: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csák János a Müpában tartott eseményen kiemelte: mindannyiunk számára az igazán nagy kérdés az, hogyan lehetünk időszerűek. A miniszter célként nevezte meg, hogy megpróbáljuk mindazt, amit örököltünk, valahogy beilleszteni a mai valóságba. „Az az igazi, időszerű ember, aki jobb állapotban tudja átadni a világot, mint ahogy kapta” – idézte Hamvas Béla írót a tárcavezető.
– A fejedelmek örökségét igazán fejedelmek tudják átadni – hangsúlyozta Csák János. Hozzátette: – Bartók örökségét vagy Debussy örökségét Kocsis Zoltánok, Vashegyi Györgyök és önök, zenészek tudják átadni.

CSÁK János; KOCSIS Zoltán
Csák János kulturális és innovációs miniszter beszédet mond a Müpában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermében, amelyet ünnepélyes keretek között Kocsis Zoltánról neveztek el 2024. április 22-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Kiemelte: Kocsis Zoltán is egy fejedelmünk, aki példamutatóan és alázatosan őrizte meg örökségünket, a magyar zenének a nemzetközi körforgásban tartásán munkálkodott és felkarolta a fiatal tehetségeket.

– A fejedelmek és az elit feladata megérteni az idők szavát és nem elengedni az örökségünket – fogalmazott Csák János, hozzátéve, hogy Kocsis Zoltán példamutatóan ennek a gondolatnak a megtestesítője volt.

Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója felidézte, hogy Kocsis Zoltán nélkül a Müpa épülete és hangversenyterme nem jöhetett volna létre. 
– Szükségünk van időnként ilyen egyéniségekre, akik irányt szabnak – tette hozzá a főzeneigazgató, kiemelve, hogy Kocsis Zoltán rengeteget emelt a magyar zeneművészet szervezettségén.
Kocsis Zoltán (1952–2016) zene iránti fogékonysága korán megmutatkozott, ezért már öt és fél évesen elkezdhetett zongorázni tanulni magántanárnál. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Kadosa Pál, Kurtág György, Rados Ferenc tanítványa volt. 1970-ben megnyerte a Magyar Rádió országos Beethoven-zongoraversenyét. 1973-ban végzett a főiskolán, amelynek előbb tanársegédje, később adjunktusa, 1979-ben pedig docense lett. 2010-től a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja volt.

Világot járó, koncertező művész lett, zongorajátéka biztonságával, természetességével és nehézséget nem ismerő játékos virtuozitásával nyűgözte le mindenütt a publikumot. A Liszt Ferenc-díjat már 1973-ban megkapta, 1978-ban lett Kossuth-díjas, 1990-ben kiváló művész. 2005-ben ismét Kossuth-díjjal tüntették ki.

1997-től haláláig a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatója volt. Egész sor zeneművet is alkotott: Bemutató (1976), Fészek (1975–1976), Utolsó előtti találkozás (1981), 33 December (1983), Kopogtatások – A vacsora – Kiállítás (operák, 1984–85), Csernobil 1986 (1986), Utolsó találkozás (1990).

KOVÁCS Tamás; KOCSIS Zoltán; VASHEGYI György; CSÁK János; HAUSER Adrienne; KÁEL Csaba
Hauser Adrienne zongoraművész, Kocsis Zoltán özvegye zongorázik a Müpában a Nemzeti Filharmonikus Zenekar próbatermében, amelyet ünnepélyes keretek között Kocsis Zoltánról neveztek el 2024. április 22-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás


2004 elején a világ legnagyobb zenei szakvásárán, a 38. cannes-i MIDEM-en életműdíjjal tüntették ki, és megkapta a Francia Köztársaság legmagasabb művészeti érdemrendjének lovagi fokozatát is. 2004-ben Prima díjat kapott. 2005-ben Artisjus-díjjal, 2007-ben Jubileumi Prima Primissima díjjal, 2012-ben Corvin-lánccal tüntették ki.
2022-ben Kocsis Zoltán-díjat és zenei ösztöndíjat alapított fiatal muzsikusoknak a Kocsis–Hauser Alapítvány.


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.