Beszédében Csaba Gábor a kétoldalú kapcsolatokban a kultúra szerepét hangsúlyozva adott tájékoztatást a kulturális évad eddigi eseményeiről és kölcsönös népszerűségéről, valamint a magyar EU-elnökség általános céljairól. Mátis Viktor tájékoztatta a résztvevőket az elnökség török vonatkozású célkitűzéseiről, Burhan Kayatürk pedig méltatta a kétoldalú kapcsolatok intenzitását és annak parlamenti aspektusait.
Kovács Gábor, az Ankarában most kiállított gyűjtemény tulajdonosa elmondta, hogy a két hónapig nyitva tartó kiállítás a legkiválóbb magyar festők, így a teljesség igénye nélkül Munkácsy Mihály, Markó Károly, Barabás Miklós, Mednyánszky László, Szinyei Merse Pál, Paál László, Ferenczy Károly, Vaszary János, Csók István, Kernstock Károly, Iványi Grünvald Béla remekműveiből válogatva végigkalauzolja a nézőt a XIX–XX. századi magyar történelem legfontosabb, a nemzetté válás szempontjából mérföldkőnek számító időszakain.
Bemutatkozik a reformkor kiemelkedő műfaja, a portré, a romantikus történeti tájképfestészet, a realizmus és végül a naturalizmus időszaka: a különleges hangulatú képzőművészeti anyag az 1800-as évek közepétől az 1910-es évekig öleli át a magyar történelem és képzőművészet történetét.
A vasárnap esti kiállításmegnyitót követően szintén a magyar–török kulturális évad szervezésében a Budapesti Operettszínháznak a százéves magyar hungarikum műfajt bemutató gálaestjével köszöntötték az uniós elnökséget. Az eseményen az évadban közreműködő török és magyar kulturális minisztériumok képviselői, a Törökországban szolgálatot teljesítő diplomáciai testületek vezetői, a Török–Magyar Baráti Társaság tagjai, az Ankarai Egyetem Hungarológia tanszékének oktatói és hallgatói, valamint ankarai magyarok vettek részt.
A magyar–török kulturális évadot a két ország diplomáciai kapcsolatai felvételének centenáriuma alkalmából bonyolítja Magyarország és a Török Köztársaság kormánya.
Az évad tavaly december 18-án indult és pontosan egy évvel később zárul majd. Ez alatt az idő alatt Magyarország több mint száz kulturális és tudományos programot valósít meg Törökország tizenöt városában.