Vannak, akiknek meg sem kell szólalniuk ahhoz, hogy eljátsszanak egy szerepet. Arcizmaik apró rezdüléseivel, pillantásaikkal érzelmek sorát képesek megjeleníteni, egész történeteket elmesélni, miközben nekünk, nézőknek fel sem tűnik, hogy mindezt szavak nélkül teszik. Ha pedig mindemellé meg is szólalnak, arra lehetetlenség nem odafigyelni. Tolnay Klári ilyen volt. Hosszú út vezetett azonban idáig a Nógrád vármegyei Mohoráról. Ott született ugyanis 1914-ben Tolnay Rozália.

Bár vidéki úrilány volt, szülei ragaszkodtak hozzá, hogy tanuljon valami olyat, amivel elindulhat az életben, így kereskedelmi iskolába íratták Nyíregyházára. – Csak szülők tévedhetnek ekkorát – mondta erről egy későbbi interjúban kedves mosollyal, hiszen semmi sem állt távolabb tőle, mint a számok világa. Mégis elvégezte az iskolát, amelyet Debrecenben, az angolkisasszonyoknál fejezett be, ám utána sem hagyta ott a zárdát: elhatározta, hogy apáca lesz. Már novícia volt, amikor egyik rendtársa, mentora azt mondta neki, belőle nem lesz apáca. Igaza lett.
Közben családjával egyre többször jött Pestre, ahol életében először eljutott az Operaházba, a színházakba, amelyek teljesen elvarázsolták. Ekkor jutott eszébe, hogy színésznő szeretne lenni, amitől családja, ahogy az lenni szokott, kétségbe esett. Végül megesküdött egyik rokonának, Bókay János író-műfordítónak, hogy két évig próbálkozik, s ha nem sikerül, akkor letesz róla, mondván, sokadrangú színésznőcskének nem érdemes lenni.
Az indulás azonban nem ment könnyen. Bókay tanácsára először a színházi világ vezéralakjaihoz ment el. Rajnai Gábor színművész budai lakásába nemes egyszerűséggel becsöngetett, majd közölte vele, hogy színésznő szeretne lenni, de nem tudja, hogyan fogjon hozzá. Rajnai beinvitálta, megkérte, szavaljon valami verset, de Tolnay nem tudott, mondván, a kereskedelmi iskolában nem kellett ilyesmit tanulniuk. Végül levett a polcról egy kötetet, s Petőfi Sándor Távolból című versét szavaltatta el vele. Az eredmény nem volt túl meggyőző, mire Rajnai nem tudott mást mondani, azt tanácsolta neki, iratkozzon be a színművészeti főiskolára. Nem így tett, elment Heltai Jenőhöz és Hevesi Sándorhoz, végül Gaál Béla filmrendező adott neki lehetőséget a Hunnia Filmgyárban. Így kezdte a pályát, statisztaként.
Minden kezdet nehéz, fiacskám, de folytatni még nehezebb
– mondta neki Kabos Gyula. Neki azonban sikerült a folytatás, nem is akárhogyan.