„Fesztiválunk névadója, a valaha élt egyik legelismertebb hazai előadóművész és komponista nem csupán világraszóló tehetségével emelkedett ki kortársai közül: sokoldalúsága, az újra, az újításra való folyamatos törekvése is példaértékű. Nem kérdés, hogy a Liszt-ünnep szervezésekor ennek szellemében igyekszünk mi is minden évben új és megújuló művészi energiaforrást kínálni a feltöltődésre vágyó közönségnek” – fogalmazott Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója a programokat ismertető sajtótájékoztatón.
Műfaji sokszínűség jellemzi a Liszt-ünnepet
Hozzátette: rengeteg fővárosi helyszínen lesznek programok, többek között az Akvárium Klubban, a Pesti Vigadóban, a Magyar Zene Házában és a Jézus Szíve jezsuita templomban.
Káel Csaba szerint a Liszt-ünnep küldetése a XIX. század egyik legismertebb komponistája szellemiségének közvetítése a zeneszerző lenyűgöző művészetén keresztül a XXI. században. Emellett a fesztivál fontos céljának nevezte megmutatni azt is, hogy a művészek hogyan tudják transzformálni Liszt Ferenc örökségét korunk művészetébe.
Az eseménysorozat nyitányaként október 9-én az Árpád-házi Szent Erzsébet történetéből született oratórium, a Szent Erzsébet legendája elevenedik meg hazai és nemzetközi szólisták, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, valamint a Nemzeti Énekkar és a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gyermekkara előadásában a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A címszerepet a svájci szoprán, Gabriela Scherer énekli, a karmester pedig a zenekar főzeneigazgatója, Vashegyi György lesz.
Dvorák- és Bartók-művek mellett egy Liszt-darabot is vezényel Vaszilij Petrenko orosz–brit karmester a Royal Philharmonic Orchestra koncertjén október 11-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. Az esten Balog József Liszt Ferenc-díjas zongoraművész működik közre.
Október 18-án a Kolozsvári Magyar Opera együttese a Fesztivál Színházban ritkán hallható Liszt-kompozíciókból összeállított műsorral várja a nagyközönséget, a Jézus Szíve jezsuita templomban október 12-én megrendezett Kórusmaratonon pedig egy egész napon át Liszt művei szólnak majd.
A fesztivál záróprogramján, október 22-én a Pesti Vigadóban a költészet és zene sajátos kapcsolódásának lehetnek tanúi a nézők Martin Haselböck és az Orchester Wiener Akademie koncertjén, melyen Ránki Fülöp zongorán működik közre.
A Liszt-ünnepet jellemző műfaji sokszínűség jegyében az eseménysorozaton a könnyedebb műfajok is helyet kapnak: a Johann Sebastian Bach életművét és a technozenét is tanulmányozó luxemburgi születésű zongorista-zeneszerző, Francesco Tristano koncertjét október 12-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben hallhatják az érdeklődők.
Az elektronikus tánczene úttörőjeként ismerté vált Jeff Mills Tony Allennel és Jean-Phi Daryval közös víziójából született Tomorrow Comes The Harvest projekt előadását október 17-én a Millenárison hallhatja a nagyközönség; az alien popra keresztelt műfajt megteremtő zenekar, az Einstürzende Neubauten pedig október 16-án az Akvárium Klubban lép fel.
Barabás Lőrinc és a Jazzical Trio közös október 10-i koncertjén a Magyar Zene Házában több, Liszt Ferenc zenéjére reflektáló kompozíció is elhangzik, a Markus Stockhausen Group Franz von Chossy jazz-zongoristával kiegészülve pedig október 20-án, a Budapest Music Centerben ad koncertet.
Harmadik alkalommal tér vissza a Liszt-ünnep és az Akvárium Klub közös könnyűzenei minifesztiválja, az Isolation Budapest.
A kortárs táncot a cirkuszművészettel ötvöző Recirquel pedig október 22-én a Müpa-sátorban tartja legújabb produkciója, a Paradisum magyarországi premierjét.
Szintén az ünnepen debütál a hazai közönség előtt október 12-én a Fesztivál Színházban a Háromszék Táncegyüttes Ecce Homo címet viselő új előadása, amely Munkácsy Mihály életútjának egy-egy jelentős momentumát kelti életre a kortárs néptánc segítségével.
Ismét a Liszt-ünnep részeként valósul meg a Margó irodalmi fesztivál, melyen a kötetbemutatók, beszélgetések és író-olvasó találkozók mellett koncerteket is hallhatnak az érdeklődők.
A Magyar Nemzeti Galéria Galimberti Sándor és Dénes Valéria életművét bemutató új kiállításán és a Ludwig Múzeum Női kvóta címet viselő tárlatán túl az Art Market Budapest is az ünnep részeként nyitja meg kapuit. A Néprajzi Múzeum Székelyek című kiállítása pedig a történelmi Székelyföld sokszínűségét mutatja be.
A fesztivál részletes programja a Liszt-ünnep honlapján érhető el.