A Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című, élőzenés betétekkel átszőtt színházi előadás a roma holokauszt nyolcvanadik évfordulója alkalmából készült, és ezen az estén láthatja először a közönség. A produkció a roma kultúra szimbólumaival, mozgáskultúrájával kiegészülve teszi a fiataloknak is átélhetővé a cigány népirtás sokáig kibeszéletlen és meghamisított történelmi tragédiáját.
A roma holokausztról szólnak
A nemzetiszocializmus ideológiája a zsidók mellett a cigányokat is alsóbbrendű fajnak nyilvánította. A cigányokat mind Németországban, mind pedig a nácik által megszállt országokban üldözték. A zsidókhoz hasonlóan a jogok megvonása, gettósítás, deportálás, majd kényszermunka és megsemmisítés lett az osztályrésze több ezer romának. A roma holokauszt, azaz a porrajmos – eredeti jelentése elnyeletés, elpusztítás – a legsötétebb időszak volt az európai cigányság történetében. Soha nem fordult elő korábban, hogy Európában tömegesen és szervezetten üldözték volna a cigányokat. 1944. augusztus 2-ról 3-ra virradóan, egyetlen éjszaka alatt csaknem háromezer, az auschwitzi cigánytáborban raboskodó romát gázosított el a tábor SS-személyzete. A Cigány Világszövetség 1972-ben augusztus 2-át a roma holokauszt emléknapjává nyilvánította.
A Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című produkciót az alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra.
Az előadás szövegkönyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta, zenei anyagát Lukács Miklós Erkel Ferenc-díjas cimbalomművész, zeneszerző komponálta. A mű ötletét Schmidt Mária történészprofesszor, az alapítvány főigazgatója adta.
A darab szövegkönyve elsősorban a túlélők vallomásaira és a tragédiát feldolgozó, arra reflektáló költeményekre épül. Az előadás személyes sorsokon keresztül idézi meg a népirtás rettenetét, fejet hajtva a túlélők szenvedései és az áldozatok emléke előtt.
A produkció szereplői Földeáki Nóra, Fátyol Kamilla, Kondákor Ajsa Panka, Bari István, Horkay Barnabás és Widder Kristóf. A darab zenés betéteit Lukács Miklós és Horváth Áron cimbalmon, Orbán György nagybőgőn, Csízi László pedig dobon adja elő.
Az október 28-án 20 órakor kezdődő előadás megtekintése ingyenes, de regisztrációhoz kötött, jelentkezni a [email protected] e-mail-címen lehet.