Trianon fájdalma kibeszéletlen kérdés

Talán néhány helyen még fellelhető a nagy Trianon-album, amelyet gróf Apponyi Albert és munkatársai, az 1920-ban megalakult Magyar Külügyi Társaság tagjai száz évvel ezelőtt állítottak össze a trianoni döntés hatására, amely darabokra tépte az ezeréves Magyarországot. Az Erdélyi Szalon Könyvkiadó jóvoltából ennek a könyvnek jelent meg az új kiadása Igazságot Magyarországnak! A trianoni békeszerződés következményeinek ismertetése és bírálata címmel. A kötet megjelenése kapcsán könyvbemutató kerekasztal-beszélgetést tartottak a Magyarságkutató Intézetben.

2024. 11. 23. 6:32
Trianon
Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet főigazgatói kabinetvezetője és Kovács Attila Zoltán irodalomkutató-történész Fotó: Arpad Kurucz
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új kiadás Babucs Zoltán hadtörténész, a Magyarságkutató Intézet főigazgatói kabinetvezetője és Kovács Attila Zoltán irodalomkutató-történész, az Erdélyi Szalon Könyvkiadó vezetője sajtó alá rendezésében, több száz lábjegyzettel és pompás képanyaggal bővítve készült el. A kerekasztal-beszélgetésen ők mutatták be a kötetet és azt a történelmi helyzetet, ami az eredeti könyv megszületését övezte.

_CZ_4174
Bemutatják a nagy Trianon-album új kiadását (Fotó: Kurucz Árpád)

Trianon igazságtalansága

A kisantant fojtogató gyűrűjében lévő, csonka Magyar Királyság csupán 1928-ban emelhette kormányszintre az irredentizmust, miután megszületett az olasz–magyar örök barátsági szerződés és külhoni patrónusa is akadt a brit sajtómágnás, Lord Rothermere személyében. 

Több szervezet igyekezett kiadványaiban felhívni a világ figyelmét Trianon égbekiáltó igazságtalanságaira, s a magyar nyelven megjelent munkák sorából kiemelkedik a Magyar Külügyi Társaság kiadásában 1928-ban megjelent, gróf Apponyi Albert nevével fémjelzett Igazságot Magyarországnak! kötet. 

Ebben a gróf mellett az alábbi szerzők tanulmányai kaptak helyet: Horváth Jenő, Lukács György, Eöttevényi Olivér, Földes Béla, Báró Wlassics Gyula, Berzeviczy Albert és Nagy Emil. A nagyszabású munka azonban a második világháború végén tiltólistára került.

Gróf Apponyi Albert 1928-ban így írt a kötet születéséről: „A Magyar Külügyi Társaság, tapasztalva egyrészről azt a meleg érdeklődést, amely irányadó külföldi körökben jelenleg fokozottan fordul Magyarország felé, s amely a trianoni szerződés által ránk mért igazságtalanság revízióját sürgeti, másrészt pedig eleget óhajtva tenni annak az általános kívánságnak, hogy a művelt világ Trianon tarthatatlanságáról tárgyilagos és szakszerű felvilágosítást kapjon: vezetőségének több oly tagját, akik az idevágó egyes kérdésekkel már évek óta behatóan foglalkoznak, sőt azoknak bel- és külföldön, az élő szó és a nyomtatott betű erejével huzamosabb idő óta harcos katonái is, ennek a nagy problémának önálló, de mégis szerves egészbe olvadó tanulmányokban leendő megírására kérte fel.” A művet külön magyar és külön angol kiadásban is megjelentették, hogy hirdesse „a mi igazunkat széles e világon”. 

Babucs Zoltán és Kovács Attila Zoltán hangsúlyozták, hogy a most megjelent kötet nem reprint kiadás. A korabeli nyelvezetét meghagyva stilizálták, a megemlített személyek életrajzát és a ma már kevésbé ismert idegen szavak, latin szentenciák magyarázatait lábjegyzetbe tették, a szerkesztői megjegyzések szögletes zárójelbe kerültek és névmutató zárja a könyvet. 

Az eredeti kiadáshoz képest e kiadvány számos képet, dokumentumot, portrét és térképet közöl, megidézve az Osztrák–Magyar Monarchia páratlan gazdaságát, kultúráját, katonai múltját, prominens alakjait, valamint a korszak politikatörténetének főbb szereplőit. 

Magánszemélyek gyűjteményéből is kerültek képek a kötetbe. A szerkesztők kiemelték, hogy az életrajzok elkészítéséhez segítséget és szakmai tanácsokat is kaptak két kiváló történésztől, Gulyás Lászlótól és Ligeti Dávidtól. 

_CZ_4180
Fotó: Kurucz Árpád

Kovács Attila Zoltán a könyvbemutatón megosztotta a közönséggel, hogy gyerekkorában, az otthoni, kolozsvári könyvespolcukon sok, Trianon kérdésével foglalkozó könyv volt. 

Több olyan könyvet adtam már ki, ami emiatt vizuális emlékem a témával kapcsolatban. Trianon fájdalma egy kibeszéletlen kérdés, az összmagyarságra érvényes trauma 

– hangsúlyozta a kiadó vezetője. Babucs Zoltán beszélt arról is, hogy a trianoni békediktátum beleivódott a magyarság lelkébe. 

– Hiába telt el több mint száz esztendő, bennünk él ez a sokk, hiszen nincs olyan magyar család, amelynek ne lenne rokonsági vagy valamilyen kapcsolata az elszakított nemzetrészeken élőkkel 

– mondta a hadtörténész. 

A kötet előszavának záró gondolatában olvashatjuk:

Trianon, illetve az 1947-es párizsi békediktátum következményei velünk élnek, átszövik mindennapjainkat. Ennek megértéséhez nyújt segítséget e könyv, amely végigvezeti az olvasót a régió magyar történelmén és mindazon, amit ma is látunk és érzünk, ha a Kárpát-medencében körbetekintünk. És jogosan vetődik fel a kérdés mindenkiben, mi is ez az egyetemes történelemben páratlan és józan ésszel fel nem fogható diktátum, amelyet úgymond felelős politikusok hoztak meg?

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.