Az adventi hétvégéken gyertyagyújtásokat rendeznek Szentendre Fő terén, a város kulturális intézményei, üzletei és vendéglátóhelyei pedig színes ünnepi rendezvényekkel készülnek erre az időszakra. Mindenütt zene szól, több műfajban, neves előadókkal, köztük ingyenes programokkal is várják a látogatókat. Klasszikus zene és gyerekkoncert, karácsonyi világslágerek és kórusművek hangzanak el.
Szentendre adventi vására
Endrei Judit 1974 óta él Szentendrén, a szüleivel költözött ide az Alföldről. Mai napig hálás nekik, hogy ezt a gyönyörű települést választották. Sokat gyalogol a városban ebben az időszakban is és gyönyörködik a fényeiben. Endrei Judit elmeséli, hogy ötödik alkalommal csatlakozott a város egy országosra nőtt kezdeményezéshez, a világító adventi kalendáriumhoz.
December 1-jétől minden nap más-más helyi lakos díszíti fel és világítja ki az ablakát az aznapi adventi számmal. Karácsonyhoz közeledve így egyre több ablak világít már Szentendre utcáin, szenteste pedig egyszerre lesz fényes az összes ablak. Az, hogy melyik nap hol csillan fel az újabb, kidíszített ablak, egy térképen követhető nyomon.
Pár napja a Ferenczy Múzeum ablakában gyúltak ki a fények, ahol angyalok várták az érdeklődőket. Az Anna Margit Jákob Angyalokkal című festményéről ismerős angyalmotívumok pedig a XX. század két jelentős hazai festőegyéniségének, a tragikus sorsú Ámos Imrének és feleségének, Anna Margitnak szentelt emlékmúzeum udvarában, a két művész munkáit bemutató kültéri tablókiállításon láthatók. Ezen keresztül emlékeznek meg a művészházaspárról, erős szövetségükről, halhatatlan szerelmükről és életterükről, a tragédiáktól sújtott XX. századról.
Ahogy elérjük a Dumtsa Jenő utcát, egy iglu (gömb alakú sátor – a szerk.) köszönt bennünket, amelyet a nyugati kereszténység hagyományai alapján rendeztek be, átadva a régmúlt idők karácsonyainak hangulatát.
Amikor elérjük a Lázár cár teret, látjuk, hogy az itt felállított iglu tradicionális szerb, keleti keresztény hagyományok szerinti díszítést kapott.
Szentendre történetéhez tartozik, hogy a törökök előrenyomulása miatt egyre több balkáni főúr és főpap kezdett népével együtt észak felé húzódni, így bolgárok, majd dalmátok és szerbek menekültek ide – meséli Endrei Judit az iglut szemlélve. – Az utolsó menekültcsoport a török uralom után, 1690-ben érkezett a városba. Sok szentendrei szerb családot ismerek, köztük Margaritovits Milenkót, aki itt a Lázár cár téren működteti szerb éttermét. Nagyon jó ötletnek tartom, hogy idén először kialakították ezt a teret, hiszen az elfogadás fontos, az én életemben is az – teszi hozzá.
A téren balkáni étel- és italkülönlegességeket kóstolhatunk, forralt pálinkát és bort, palacsintát és burgert is kínálnak. A vásárba idén Szentendre ikonikus udvarai is becsatlakoztak. A Barlang udvarán kismíves vásár nyílt az I. Advent a Barlangban eseménysorozat részeként, ahol szentendrei alkotók munkái közül válogathatunk. A kézművesvásárban sétálva a gasztronómiai kiállítók sem maradhatnak ki: illatos sült gesztenye, kürtős kalács, sajtkülönlegességek, lélekmelegítő italok marasztalják a látogatókat, miközben helyi és környékbeli kézművesek portékái közül válogathatunk és vihetjük haza akár karácsonyi ajándékként.
A Barcsay udvarban a kézművestermékek szerelmesei még több adventi különlegesség közül válogathatnak, mint például a múltidéző karácsonyfa-dekorációk, asztaldíszek és ajtókopogtatók.