Fülei Balázs zongoraestje az adventet és a karácsonyi ünnepkört köti össze

Chopin, Beethoven, Messiaen, Liszt és Bartók műveit játssza De profundis című hangversenyén Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész. A műsor az adventet és a karácsonyi ünnepkört köti össze, a darabok a kétségbeeséstől a remény, a sötétségből a fény felé vezetnek. A zongoraest advent harmadik vasárnapján, december 15-én lesz a Zeneakadémia Nagytermében.

2024. 12. 08. 13:19
zongora
Fülei Balázs Liszt Ferenc-díjas zongoraművész Fotó: Felvégi Andrea
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

December 5-én ünnepelte negyvenedik születésnapját Fülei Balázs zongoraművész, aki mozgalmas évet zár. A születésnapja előtt néhány nappal, december 3-án Stockholmban lépett fel az advent és a karácsony hangulatát idéző szólóestjével. A zongoraművész magyar programmal készült: Liszt Ferenc, Bartók Béla és Kodály Zoltán műveit adja elő Magyarország stockholmi nagykövetségének immár hagyományos, évről évre nagyszerű magyar művészeket felvonultató karácsonyi koncertjén a svéd főváros egyik legszebb koncerttermében, az Eric Ericsonhallenben.

zongora
Fülei Balázs zongoraművész december 15-én a Zeneakadémián ad ünnepi hangversenyt (Fotó: Déber Gábor)

Karácsonyváró zongoraest

A következő hangverseny december 9-én lesz a legendás Carnegie Hallban, New Yorkban, ahol a szólóesten Chopin, Beethoven, Bartók, Liszt és Kodály művei hangzanak el, köztük a Marosszéki táncok is.

A művész, megtisztelve a New Yorkban élő magyar közösséget, a Liszt Intézet szervezésében egy külön hangversenyt is játszik nagykoncertjét megelőző este, december 8-án, a New York-i magyar főkonzulátus épületében.

A Steinway Artist címmel elismert zongoraművész a világ neves koncerttermei után december 15-én este fél nyolctól adja szólóestjét szeretett alma materében, a Zeneakadémián, ahol 2015 óta a kamarazene tanszék vezetője és egyben az egyetem tanára. Emellett világszerte tart mesterkurzusokat. 

A De profundis című adventi szólóestjén elhangzó művek keletkezési körülményeiről elmondta, hogy valamennyi darab akkor született, amikor a zeneszerzők egy nagyobb válság vagy veszteség után már felfelé kapaszkodtak a mélyből. Chopin nem sokkal korábban veszítette el legjobb barátját, aki a karjai közt halt meg, Beethoven megtudta, hogy bizonyosan elveszíti a hallását, Liszt a karrierjét és reménybeli házasságát látta füstbe menni, Bartókot és Messiaent a világháborúk borzalmai vették körül.

A zongoraest első felében Chopin f-moll balladájával és Beethoven Appassionata szonátájával a szenvedély, az elhagyatottság, valamint az útkeresés jelenik meg. A mélységből – De profundis – felemelkedve a koncert második felében a karácsony fénye sugárzik át a műveken. 

Bartók Béla Román kolindadallamok című műve ősi karácsonyi énekeket dolgoz fel, amelyeket a zeneszerző különösen szeretett változatos ritmusviláguk miatt.

 A szólóest zárásaként Fülei Balázs Liszt Ferenc ritkán hallható, nagyszabású átiratait játssza a Krisztus című oratóriumból – Pásztorjáték a jászolnál, A három királyok –, megelőlegezve egy-egy Messiaen-alkotással, amelyek szintén a karácsonyhoz kötődnek.

A karácsonyváró zongoraestre jegyek még válthatók a Zeneakadémia honlapján keresztül.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.