Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az év végi toplistás cikkünk előtt befejeződött a Gregory Peck filmjeit bemutató sorozatunk. 2025-ben is folytatjuk utazásunkat a filmek csodálatos világában. Ezúttal Meryl Streep munkáival ismerkedünk meg. Az amerikai színésznőt a filmtörténet egyik legnagyobb tehetségeként tartják számon. Karrierje közel öt évtizedet ölel fel, és rendkívüli tehetségét a színházban, a televízióban és a filmekben egyaránt bizonyította. Annyit elöljáróban el kell mondani, hogy természetesen bekerült volna a művésznő legjobb öt mozija közé a Kramer kontra Kramer című film is, amiért sikerült az Oscar-szobrot is elhódítania, azonban erről az alkotásról már Dustin Hoffmannál beszámoltunk, aki kíváncsi a filmről készített írásunkra, az ITT elolvashatja.
Jól mutatja a színésznő sokszínűségét és tehetségét, hogy mindjárt az ötödik helyezett mozi a filmjeit bemutató mini sorozatunkban egy Oscar-díjas film, a Távol Afrikától (Out Of Africa).
Kicsoda Meryl Streep?
Streep háromszoros Oscar- és nyolcszoros Golden Globe-díjas amerikai színésznő, akinek alakításai filmekben, televízióban és színházban egyaránt láthatók. Huszonegy jelölésével ő a legtöbbször jelölt színésznő az Oscar-díj történetében, amelyből hármat váltott győzelemre (Kramer kontra Kramer, Sophie választása és A Vaslady) és 34 jelölésével szintén a legtöbbször jelölt színésznő a Golden Globe-díj történetében is. 1949. június 22-én született Summitban, New Jersey-ben. Először a Vassar Főiskola diákjaként végzett, majd a Yale-en végezte el a drámaszakot 1975-ben. A diploma megszerzése után New Yorkba költözött, ahol színházban kezdett el dolgozni.
Filmes karrierje 1977-ben kezdődött a Júlia című filmdráma epizódszerepével. Egy évvel később A szarvasvadász című filmben kapott nagyobb szerepet, amiért Oscar-díjra is jelölték. 1979-ben a Kramer kontra Kramer című filmdrámában egy férjét és fiát elhagyó nőt alakított, elnyerve első Oscarját. Megtanult hajót navigálni, hegedülni és ír táncokat előadni. Az 1982-es Sophie választása című holokauszt témájú drámában nyújtott alakításáért újabb Oscar-díjat kapott. 1985-ben nagy sikerű alakítása volt a Távol Afrikától című filmben, Robert Redford oldalán. 1995-ben Clint EastwoodA szív hídjai című filmjében nyújtott alakítása visszahozta a rivaldafénybe. 2008 nyarán mutatták be a mozik a Mamma Mia! című filmmusicalt, Streep főszereplésével.
A film az egész világon kasszasiker lett: 609 millió dollár összbevételt szerzett a mozikban és számos díjat megnyert. 2009. január 7-én az Amerikai Egyesült Államok legnagyobb közönségdíján, a People’s Choice Awards-on Streep kapta a legjobb dal elénekléséért járó díjat, amit ötvenmillió ember szavazata alapján ítéltek oda. A színésznő korábban már kilencszer elnyerte az elismerést. Meryl Streep ismert arról, hogy rendkívüli beleéléssel és pontossággal alakítja karaktereit. Különösen híres a dialektusok és akcentusok tökéletes elsajátításáról. Emellett rendkívüli mélységet és érzelmi hitelességet visz minden szerepébe. 1978-ban házasodott össze Don Gummer szobrásszal, négy gyermekük született. Streep aktív támogatója különféle jótékonysági ügyeknek, beleértve a nők jogait és a művészetek támogatását. Meryl Streep a filmszakma élő legendája, akiért generációk rajonganak tehetségéért és munkásságáért.
5. Távol Afrkától (1985)
Az ezen a héten bemutatásra kerülő mozink egy amerikai romantikus drámafilm, amelyet Sydney Pollack rendezett. A film Karen Blixen (ismertebb írói álnevén Isak Dinesen) azonos című önéletrajzi regénye alapján készült. A történet az 1910-es és 1930-as évek között játszódik Kenyában, és a szerző életének és szerelmi történetének egy részét meséli el.
A film zenéjét John Barry szerezte, és az ikonikus filmzene azóta is klasszikusnak számít. A dallamok tökéletesen visszaadják a táj szépségét és a történet érzelmi mélységét. A Távol Afrikától hatalmas kritikai és közönségsikert aratott. Tizenegy Oscar-díjra jelölték, és hét kategóriában nyert, köztük a legjobb film, a legjobb rendezés és a legjobb eredeti filmzene díját.
A történet
Karen Blixen (Meryl Streep) egy érdekházasság révén Kenyába kerül, ahol férjével kávéültetvényt próbálnak működtetni. A házasság hamar megromlik, és Karen önállóságot keres, miközben beleszeret Denys Finch Hattonba (Robert Redford), egy szabadszellemű vadászba. A film a romantikus szál mellett Karen életének küzdelmeit és az afrikai természet csodálatos szépségét is bemutatja.
A szereplők
Meryl Streep – Karen Blixen: Egy dán írónő, aki érdekházasság révén kerül Kenyába. Kávéültetvényt próbál működtetni, miközben személyes küzdelmekkel és érzelmi veszteségekkel kell szembenéznie. A szabadság, a függetlenség és a szerelem közötti egyensúlyt keresi.
Robert Redford – Denys Finch Hatton: Egy brit vadász, aki szabadságszerető és független szellem. Mély és bonyolult szerelmi kapcsolatot alakít ki Karennel, amelyben közös kalandjaik és az afrikai táj szeretete köti össze őket.
Klaus Maria Brandauer – Bror Blixen: Karen férje, egy arisztokrata, aki felelőtlen és szabados életmódot folytat. Bár a házasságuk érdekalapú, kezdetben barátságosnak tűnik, de Bror hűtlensége és gondatlansága végül megromlik. Brandauer Oscar-jelölést kapott a szerepért. Brort egyszerre alakítja sármosnak és megbízhatatlannak, ami jól tükrözi a karakter komplexitását.
Érdekességek
A filmet Kenyában forgatták, így a táj és a környezet autentikusan ábrázolja a korabeli afrikai életet. Karen Blixen életének valós eseményei ihlették a történetet, de a film romantikusabb és idealizáltabb változata az eredeti eseményeknek. Meryl Streep dán akcentusa nagy dicséretet kapott a kritikusoktól. A történetet eredetileg Greta Garbo-projektnek nevezték. Különböző időpontokban számos rendező próbálta megfilmesíteni Karen Blixen sztoriját, köztük Orson Welles, David Lean és Nicolas Roeg. A filmet 1985-ben, Karen Blixen születésének százéves évfordulóján mutatták be – olvasható a Mafab összeállításában.
Összegzés
A Távol Afrikától egy nagyon szép romantikus film. Autentikus afrikai helyszíneken forgatták, és a táj ábrázolása gyönyörű. A hatalmas szavannák, a vadállatok és a természeti csodák szinte egy másik világba repítenek. Az ikonikus mozi a szerelem, a veszteség, az önállóság és az emberi kapcsolatok mélységeit tárja fel.
Karen Blixen története inspiráló: egy nő, aki az akkori társadalmi normák ellenére próbálja megtalálni saját útját egy idegen világban. A filmben Redford amerikai akcentust használt, amit a kritikusok vegyesen fogadtak, azonban karizmája és szabad szelleme tökéletesen illeszkedett a karakterhez. Redford és Streep kémiája pedig különösen emlékezetessé és izgalmassá tette a filmet. A Távol Afrikától nemcsak egy gyönyörűen fényképezett film, hanem egy mély érzelmekkel teli történet is a szerelemről, a veszteségről és az életről egy egzotikus, de kihívásokkal teli környezetben. Kötelező darab minden mozirajongó számára.
Idővonal: A Távol Afrikától című filmet 1985-ben mutatták be, abban az évben, amikor Mihail Gorbacsovot választották meg a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkárává, Az USA és a Szovjetunió Genfben megkezdte az új fegyverzetcsökkentési tárgyalásokat a védelmi és űrrendszerekről, a hadászati és a közepes hatótávolságú atomeszközökről, a budai Várban megnyílt az Országos Széchényi Könyvtár, a monorierdői kempingben sor került a monori találkozóra, a Kádár-rendszer értelmiségi ellenzékének első nagy találkozójára és megnyílt a Ferihegyi repülőtér 2-es terminálja az utazóközönség számára. – Wikipédia
A Meryl Streep filmjeit bemutató sorozatban a jövő héten a negyedik helyezett alkotással érkezünk.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.