József Attila öröksége ma is bennünk él

József Attila születésének 120. évfordulóját ünnepeljük idén. Legendás alakjához, halhatatlan munkásságához, verseihez generációk sokasága kapcsolódik, öröksége ma is bennünk él. A József Attila Színház kiemelten foglalkozik névadójának méltó fókuszba helyezésével, az évforduló ünneplésével. Ehhez kapcsolódva hirdette meg a teátrum a Csókol Attila című drámapályázatot és szervezi a Juhász Anna vezette Irodalmi Szalon tematikus beszélgetéseit. A kultúra napján rendezték meg az első találkozót, amelyen Fehér Anna színművész és Zalán Tibor költő volt az irodalmár vendége.

2025. 01. 24. 5:30
József Attila
A kultúra napján elindult az Irodalmi Szalon is a színházban. Fotó: KALLAI TOTH ANETT
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A költő születésének évfordulójára tavaly májusban meghirdetett Csókol Attila című drámapályázat a kiírás szerint egyedi és eredeti kortárs magyar alkotások létrejöttére ösztönzött. Olyan műveket vártak, amelyek kapcsolatban állnak József Attila életének egyes mozzanataival vagy magukon viselik szellemi örökségének jegyeit. A pályázat kiemelt célja, hogy a középiskolás és fiatal felnőtt korosztályt megszólítva közelebb hozza hozzájuk a költő szellemiségét, életművének jelentős elemeit. A nyertes pályaművek alkotóit összesen ötmillió forint díjazásban részesítik.

József Attila
A József Attila Színház drámapályázatára 58 mű érkezett. Fotó: KÁLLAI TÓTH ANETT

A József Attila Színház ünnepel

Ötvennyolc mű érkezett a drámapályázatra, amelyet közjegyző jelenlétében vett át a József Attila Színház. Nemcsák Károly igazgató a teátrum sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a beérkezett műveket szakmai zsűri értékeli. A zsűri tagja Szakonyi Károly író, drámaíró, dramaturg, Hargitai Iván rendező, a színház művészeti vezetője, Szentmártoni János költő, író, Takaró Mihály író, irodalomtörténész, tanár és Tasnádi István drámaíró, forgatókönyvíró, rendező.

Szakonyi Károly szerint izgalmas kérdés, hogy József Attila életének mely mozzanatát ragadja meg a drámaíró, és mond-e újdonságot vele. Nagyon fontosnak tartja, hogy ilyen sokan foglalkoznak a költővel.

A pályázat eredményhirdetését április 11-én, József Attila születésének 120. évfordulóján tartják. Nemcsák Károly kiemelte, hogy nagyon kevés jelenkori magyar alkotó műveit látni ma színpadon, ők azonban vállalják a nyertes pályamű színre vitelét. A győztes darabot szeptember 21-én, a magyar dráma napján mutatja be a színház.

A jubileum alkalmából Irodalmi Szalont is indított a József Attila Színház a magyar kultúra napján. Az év során megvalósuló, tízrészes programsorozat első beszélgetésén az Irodalmi Szalon alapítója, Juhász Anna Prima díjas irodalmár vendége Zalán Tibor József Attila-díjas költő, író, drámaíró és Fehér Anna Jászai Mari-díjas színművész volt. Juhász Anna a bevezetőjében arról beszélt, hogy van egy átfogó tudásunk József Attiláról. – Ha egy éven keresztül bontjuk ki az életét, sok érdekességet tudhatunk meg róla – mutatott rá.

A beszélgetés a XX. századi magyar irodalom kiemelkedő alkotójáról kiegészült az életmű jeles darabjainak bemutatásával. Kérdések vetődtek fel: hogyan olvassuk ma József Attilát? Mit adott életének harminckét éve alatt a magyar irodalomnak? Mikor találkozunk költeményeivel először? Mennyire kíséri végig az életünket, s miként aktuális ma költői útja?

Fehér Anna, Juhász Anna és Zalán Tibor megosztotta a közönséggel személyes történetét, hogyan találkoztak először a verseivel, mit jelentett számukra az első versélmény, és hogyan kapcsolódnak hozzá ma.

Felelevenítették József Attila szívbemarkolóan rövid, de elképesztően gazdag életművét. Szó volt személyes megközelítéseken keresztül arról is, hogy verseinek mélysége és időtlen érvénye mai napig rabul ejti az olvasókat. Elhangzott több ikonikus költemény is, majd Fehér Anna és Zalán Tibor személyes kedvencei, megható gondolatai tették még közelebbivé és élőbbé a költőt.

Nemcsák Károly a rendezvény végén szólt arról, hogy az idén ünnepeljük Márai Sándor születésének 125. évfordulóját is, akinek két műve, A gyertyák csonkig égnek és a Kaland is szerepel a színház műsorán. 

Február 21-én, az író halálának évfordulóján lesz a következő irodalmi szalon, ahol A gyertyák csonkig égnek délutáni előadásához kapcsolódva szerveznek beszélgetést.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.