A jubileumi szemlén 19 vármegye 19 településének színjátszócsoportja, valamint három Kárpát-medencei társulat adja elő az elmúlt hónapokban készült produkcióit. Vígjátékok, vidám stílusgyakorlatok, mesejátékok és népszínművek, valamint Molnár Ferenc és Móricz Zsigmond klasszikus műveinek színpadi feldolgozásai is szerepelnek a programban – hangzott el a szombati megnyitón.
X. Pajtaszínházi Szemle a Nemzeti Színházban
Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a Pajtaszínházprogram hozzájárulhat ahhoz, hogy a vidéki, kisebb településekről megmutatkozó tehetségeket a jövőben akár a hazai nemzeti színházak jeles művészeiként ismerhesse meg a közönség.
A helyettes államtitkár fontos sikernek nevezte, hogy a programban részt vevő településeken erős közösségek jöttek létre.
– A magyar színházi élet egy csodálatos felépítmény: egy gyönyörű, óriási piramis, amelyre minden magyar embernek büszkének kell lennie – fogalmazott Vidnyánszky Attila, a házigazda Nemzeti Színház vezérigazgatója, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke. Kiemelte: ez a piramis akkor egészséges, ha az alapján lévő falusi, amatőr és iskolai színjátszókörök minél gazdagabban, minél szélesebb skálán működnek.
A magyar kultúra napjához kapcsolódó pajtaszínházi szemle különleges és fontos esemény, egy felemelő ünnep, amelyből nincsen sok a világon – jegyezte meg Vidnyánszky Attila.
Nagy Edina, a Nemzeti Művelődési Intézet ügyvezetője elmondta: a 2014-ben indult pajtaszínházi szemle igazi mozgalommá vált, melynek szívét és lelkét a valódi amatőr színjátszóközösségek adják, melyek elhivatottsága, kreativitása és összetartása az egész társadalom számára példaértékű. Az elmúlt évtized során megközelítőleg 200 településről csatlakoztak a Pajtaszínházprogramhoz közösségek – tette hozzá Nagy Edina.
A X. Pajtaszínházi Szemlén többek között a Bács-Kiskun vármegyei Foktő, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Harsány, a Csongrád-Csanád vármegyei Röszke, a Somogy vármegyei Hedrehely, a Tolna vármegyei Hőgyész, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Szakoly, valamint a Zala vármegyei Türje színjátszócsoportjai vesznek részt.
A Nemzeti Művelődési Intézet tájékoztatása szerint a Pajtaszínházprogramot 2014-ben indította az intézet a Magyar Teátrumi Társasággal együttműködve mintaprogramként, olyan településeken, amelyeken korábban ugyan működött színjátszókör, ám ez az évek során elhalt, azonban a lehetőséget látva sokak részéről erős szándék mutatkozott a színjátszó hagyományok felelevenítésére, megőrzésére.
A megalakult amatőr színjátszóközösségek számára egy olyan élményközpontú tanulási színteret teremtett a program, melyben komplex művészeti és közösségformáló cselekvésen keresztül juthattak el a csoportok egy-egy színpadi előadás létrehozásáig.
A társulatok munkáját a Magyar Teátrumi Társaság színész és drámapedagógus mentorai segítik, végigkísérve az alkotói folyamat minden állomását az első ötleteléstől és tervezéstől a próbákon át egészen a premierig. A szemle a pajtaszínházi műfaj hagyományai és a magyar kultúra napja előtti tisztelgés is egyben.