A magyar költő, Radnóti Miklós születésének 115., halálának 80. évfordulójának alkalmából született meg az Erőltetett menet – Radnóti utolsó napjai című összművészeti produkció, amely a Bori notesz verseit dolgozza fel. Az Ülj Közelebb Produkció zenei és vizuális elemekkel tűzdelt előadásában Sütő András színművész alakítja a mártír-költőt, megidézve utolsó, végzetes útját.
![magyar](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/DSkyKF9IC-8lhq-05cgbMga0LaeFPrv1E4WXOx2LfnE/fit/1200/801/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzA4MWZjY2M5YTA2NDQ3MThhZTJiYzE1OWE1NDExZDY0.jpg)
Kortárs magyar drámák is szerepelnek a programban
Móricz Zsigmond Boszorkány című drámáját a Spectrum Színház előadásában láthatja majd a közönség. Az előadás Báthory Anna és Bethlen Gábor fejedelem találkozását és kapcsolatát mutatja be, új, erkölcsi-emberi fényben jelenítve meg a nagy fejedelmet és a különc, de tiszta lelkű „vadleányt”. A társulat Sławomir Mrožek drámájával, az Emigránsokkal is turnéra indul a Déryné-program részeként.
Kortárs magyar drámákból született produkciók is gazdagítják a repertoárt.
Munkácsy Mihály festőzseni szellemét idézi meg a Békéscsabai Jókai Színház Idegenek és ismerősök című előadása Herczeg T. Tamás rendezésében.
A Randomkult …a mi utcánkban… című produkciója egy falusi lakodalomba kalauzol. A Déryné-program drámaírói műhelyében született alkotást Fabacsovics Lili jegyzi, a művet Janka Barnabás vitte színpadra a Barangoló előadásműhelyben. Ugyancsak a Barangoló alprogram támogatásával jött létre a Digi Sound Bt. Legendás Mátyás című előadása, amely Hunyadi Mátyás alakját kelti életre. A misztériumjáték szereplői, a vándorok Hunyadi Mátyás életútját követik végig, hogy a múltban keressék a kapaszkodót a zűrzavaros jelenkor számára.
Egyszerre kortárs és zenés színház Olt Tamás darabja, a Minden jegy elkelt. A Zenthe Ferenc Színház produkciója, az operettslágerekkel tűzdelt életrajzi tragikomédia a magyar színházművészet meghatározó alakjának, Fedák Sárinak állít emléket. A Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas Misztrál együttes és Nacsinák Gergely András író, ortodox pap színpadi utazása, a Jónás könyve a Babits-életmű színességébe enged betekintést. A zenés produkciók sorát gazdagítja Donizetti A csengő című vígoperája, amelyet a Győri Nemzeti Színház előadásában láthat majd a magyar közönség.
A Győri Nemzeti Színház Hárman a padon című előadása is bekerült a programba. Aldo Nicolaj darabját a Győri Nemzeti Színház igazgatója, Bakos-Kiss Gábor állította színpadra Bende Ildikó, Maszlay István és Rupnik Károly főszereplésével.
A sátán fattya egy tragikus életű fiatal lányról szól, akinek sorsában a kárpátaljai magyarság második világháborús kálváriája elevenedik meg. Nagy Zoltán Mihály regényét a Határ Műhely Egyesület előadásában, Csábi Anna rendezésében tekinthetik meg a nézők.
Molnár Ferenc leghíresebb színdarabját értelmezte újra és állította színpadra a PlatformAnalog csapata Nagy Péter rendezésében a Barangoló alprogram részeként. A Liliom igazi remekmű, az embert örökösen foglalkoztató témákat feszeget, mint az élet és a halál, a létezés és az örökkévalóság kérdésköre.
Az előadás-választási időszak elindult, a vidéki kulturális intézmények február 16-ig választhatnak a kibővült, 114 előadást felvonultató repertoárból.