Az idén jubileumi, tizenötödik évadát ünneplő Anima Musicae Kamarazenekar nagyszabású koncertsorozattal készült a hazai közönségnek, hiszen zeneakadémiai sorozatukon világhírű szólistapárosokat hívtak vendégművésznek: novemberben a lenyűgöző testvérpáros, Alexandra Troussova és Kirill Troussov érkezett hozzájuk, második koncertjükön egy fergeteges hegedű-brácsa kettős, Alexander Sitkovetsky és Maxim Rysanov játékát csodálhatta a közönség, utolsó koncertjükön pedig hazánk, sőt bátran állíthatjuk, a világ komolyzenei életének üstökösei, Baráti Kristóf és Kelemen Barnabás csatlakozik az Anima Musicae Kamarazenekarhoz.

Az Anima Musicae hangversenyén ritkán játszott kettősverseny is felcsendül
A két Kossuth-díjas hegedűművésszel több alkalommal lépett már fel az együttes, de a mostani kivételesnek számít, hiszen két ritkán hallható kettősversenyben együtt is hallhatják a művészeket, majd karmesterként is pódiumra lépnek.
A koncert Kodály Zoltán egyik legismertebb művével, a Galántai táncokkal indul Kelemen Barnabás vezényletével.
E kompozíciót Kodály 1933-ban, a Budapesti Filharmóniai Társaság megalakulásának 80. évfordulójára írta. A szerző – saját elmondása alapján – Galántán töltötte gyermekkora legszebb hét évét, ennek állított emléket e szimfonikus művel, amelyben a XIX. század eleji magyar verbunkos muzsikát vette alapul.
A nagyzenekari mű után korunk egyik legismertebb kortárs komponistája, Arvo Pärt: Tabula Rasa – két hegedűre, vonószenekarra és preparált zongorára írt zenéje hangzik el. Az 1977-ben keletkezett mű egyike azoknak a sikerdaraboknak, amely a szerző több éves ,,alkotói elvonulása” után született. Barátja, Eri Klas karmester felkérésére írta, aki a bemutatón vezényelte a művet Gidon Kremer és Tatjana Grindenk szólójával, a preparált zongorán Alfred Schnittke és a Tallinni Kamarazenekar közreműködésével.
A szünet után ismét egy ritkán játszott kettősverseny, Gustav Holst műve csendül fel.
A háromtételes darabnak különleges magyar vonatkozása is van: a szerző a két legendás Hubay-növendék, a testvérpár Adila Fachiri (Arányi Adila) és Arányi Jelly részére írta a versenyművet, akiket Holst néhány évvel korábban, Londonban hallott Bach: d-moll kettősversenyében.
A koncert zárószámában Baráti Kristóf karmesterpálcát fog, hogy előadják Beethoven: I. C-dúr szimfóniáját az Anima Musicae Kamarazenekarral. Érdekes módon, a komponista nagy sikereihez képest viszonylag későn, harmincévesen szerezte első szimfóniáját, amely hűen tiszteli a nagy elődök, Haydn és Mozart példáját, mégis ragyogó újításaival mérföldkőnek számít Beethoven munkásságában.
Még a gazdag, hazai komolyzenei palettán is ritka alkalom, amikor a mostanihoz hasonló, két világhírű művészt hallhatnak, és mindezt az ország egyik legnívósabb kamarazenekarának köszönhetően, akik idei Grandioso sorozatukkal is egyedülálló, felejthetetlen koncertekkel ajándékozták meg a közönséget.
Baráti Kristóf, Kelemen Barnabás és az Anima Musicae Kamarazenekar április 12-i, zeneakadémiai koncertjére jegyek még elérhetők ide kattintva.