Az egzotikus Tigrisnő festményen, novellában és zeneműben is megjelenik Benda Gábor koncertjén

Festmények, irodalmi művek őrzik a képet, amelyek a XIX. század főúri házainak koncertjeit ábrázolják: a szalonban zongorázik, hegedül vagy csellón játszik egy művész. Ma is részesei lehetünk egy ilyen élménynek, hiszen a lakáskoncert műfaja virágzik Budapesten. A művész ilyenkor a hangversenytermek világát a saját szobájára cseréli. Benda Gábor zongorista és zeneszerző különleges lakáskoncertjén jártunk.

2025. 04. 26. 6:42
Minden novellához tartozik egy zenei kompozíció és egy képzőművészeti alkotás. Fotó: Vermes Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Benda Gábor hétfő este egy összművészeti produkciót ad elő a Budapest Jazz Club színpadán, ennek néhány részletét ismerhettük meg a budai lakás sejtelmes fényei között a lakáskoncertjén. Az irodalom, a zene és a képzőművészet találkozásából született meg a Szinergiák-sorozat című előadása, amelyben három művészeti ág összekapcsolása hoz létre új értéket. A koncert során prózai történetek hangzanak el, amelyekhez tartozik egy zenemű, valamint egy képzőművészeti alkotás. 

Benda Gábor
Benda Gábor és Horváth Plútó József a koncerten. Fotó: Vermes Tibor

 

Benda Gábor lakáskoncertje

A lakáskoncert ötlete onnan ered, hogy a feleségemmel szerettük volna újraéleszteni a régi szalonok világát, amikor az emberek házi koncerteken vagy irodalmi esteken találkoztak, kapcsolatokat építettek

 – árulta el Benda Gábor. – Én amúgy sem szeretek a négy falnak játszani, így ezek az alkalmak nyílt próbákként is működnek.

A sajátos hangulatú novellákat a lakáskoncerten a felesége olvasta fel, de a koncerteken Őze Áron adja majd elő, Horváth Plútó József basszusgitáron működik közre. A zeneszerző megosztotta velünk, hogy a novellákat ő írta, amelyek a zenékhez kötődnek. Vagy a zenék hangulata inspirálta a megírásukat, vagy pedig egy olyan eseménysort ír le, amelynek hatására megszületett benne egy-egy zenemű. 

– A novellák tematikája eltérő, nincs egységes történeti ív, viszont az közös, hogy science fiction, misztikus, drámai és fantasy elemeket használok bennük. Még a valós eseményeken alapuló történeteket is szeretem kiszínezni. 

Az előadásokon minden novellához tartozik egy zenei kompozíció és egy képzőművészeti alkotás. Mivel vizuálisan is szerettem volna megjeleníteni mindazt, amit a zenéim kapcsán elképzelek, festőművészeket kerestem fel, hogy készítsenek illusztrációkat a történetekhez és a zenékhez.

 – Olyan alkotókat választottam, akiknek munkái közel állnak hozzám, de az is fontos volt, hogy ők is nyitottak legyenek az én munkáimra – magyarázta a zeneszerző. A koncerten hat mű hangzik el, és mindegyikhez egy-egy festmény társul, hat neves képzőművész munkái: Szemadám György, Szurcsik József, Szotyory László, Barabás Márton, Csurka Eszter és Verebics Ágnes művei lesznek láthatók.

A koncerten hat mű hangzik el, és mindegyikhez egy-egy festmény társul. Fotó: Vermes Tibor

 

Sok esetben egészen más képeket festettek a művészek, mint amiket én korábban elképzeltem. Ez a különbség azonban inspirálóan hatott rám: a festmények gyakran visszahatottak a szövegekre és a zenékre is, így én is változtattam bizonyos részleteken. Ennek köszönhetően valódi összművészeti alkotások jöttek létre. És így született meg az, amit Szinergiák sorozatának neveztem el

– mondta a zeneszerző. 

Elmesélte, hogy Szurcsik József a Harlequin című műhöz egy olyan festményt készített, amely hangulatában eltért az általa írt szövegtől. Mégis annyira pontosan tükrözte a zenemű világát, hogy úgy érezte, festménye jobban megragadja az általa komponált darab lényegét, mint a hozzá írt eredeti történet. Ennek hatására szinte teljesen átírta a szöveget. Az új változat a Budapest Jazz Club színpadán hangzik el először. Szemadám György Tigrisnő című munkája, amely eredetileg egy önálló, korábban elkészült festmény volt, inspirációként hatott rá. Írt hozzá egy történetet és komponált egy zeneművet is. Ebben az esetben a szöveg reflektál a kép mögötti személyes emlékre: Szemadám fiatal korában a Fővárosi Állatkert főápolójaként dolgozott, és a festmény a Luna nevű tigrissel való különleges kapcsolatának állít emléket.

Az előadás hangulatilag váltakozó: egyszerre jelennek meg benne komikus, szomorú, izgalmas, sőt olykor kifejezetten horrorisztikus elemek. Ezek folyamatos váltakozása adja meg a műsor ritmusát és érzelmi dinamikáját. 

A koncert során a festményeket sorban kihelyezik a festőállványokra, végül egy kiállítás épül fel belőlük. Ez a minitárlat az előadás szünetében és az előadást követően külön is megtekinthető.

A sorozat következő előadásai: a Budapest Jazz Clubban április 28-án, május 20-án és június 26-án lép fel, május 17-én a Dunaújvárosi Bartók Kamaraszínházban, július 5-én pedig Gyulakeszin, a Csigó Malomban. 

 

 


 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.