– A nyomtatott forma megszűnése, mondhatni, a korszellem következménye? Netán csökkent az olvasók száma, mert átpártoltak az online kiadásra?
A FolkEmbassy koncertje fontos párhuzamokat mutat meg
A zenekar december 28-án ad koncertet a MáraiKultban.
– A nyomtatott forma megszűnése, mondhatni, a korszellem következménye? Netán csökkent az olvasók száma, mert átpártoltak az online kiadásra?
– A nyomtatott Napút végelhalkulása tavasz végén, a 222. számmal: a magam elhatározása. Különösen 2016 után, amikor a lap visszakerült a lakásomba, s egyedül maradtam vele a komiszul munkás tematikus szerkesztésen túl a teljes adminisztrációjával – nos, elhasználódtam együttélésünkben.
– Amikor a Napút indult, virágzott az irodalmi folyóiratok piaca. Mi sarkalta új lap alapítására?
– Elhivatott bolgaristaságom idején, 1994-ben odacsábultattam az akkor roppant epizodikusan megjelenő Poliszhoz, amelyikből öt év alatt évente tízszer megjelenő folyóiratot kovácsoltunk, hogy aztán etikai lépésváltással, 1999 elején – a kialakult szellemi alapállást kibontva – új lapot alapítsunk. Maradt a hajdani első szerkesztő, velem tartott az összes konzulens és szerkesztő. A lapalapító Masszi Péter volt. 2003-ban megvettem tőle a Naputat, egyszersmind létrehoztam a Napkút Kiadót és a Cédrus Művészeti Alapítványt. Akkorra már a szerkesztőségi lét tökéletesen rabul ejtett. Hagytam is magam mostanáig a folyóirat gyönyörű jármával párban. Napestekig.
– Közben vezette a Szófiai Magyar Kulturális Intézetet. Hogyan tudta Bulgáriából „főszerkeszteni” a folyóiratot?
– Úgy hozhatta az élet, hogy 1999 őszétől kiváló csapat élére neveztek ki ide: testhezálló munka, gyönyörű időszak volt – öt év. Eközben a kinti dús tempó mellett kiszorított időmből vezettem műhelyünket, de a munka dandára ügyvezető társamra, fiamra hárult Budapesten. Vele ez a tökéletes összmunka kicsivel korábban kezdődött, s tart voltaképp mindmáig. Mindketten beleszerelmesedtünk ebbe a munkába. Ő híres mestere lett a könyvnek. Kinti létem még öt évvel hosszabbodott: a szófiai egyetem magyar szakának vendégdocense lettem – ugyancsak öt esztendeig. Ebben a szerepben természetesen jóval több időm maradt. 2009 nyárvégen jöttem, formálisan nyugdíjasként haza.
– Miben tudott újat kínálni a többi folyóirathoz képest?
– Mindenekelőtt az esztendőnkénti tíz összeállítás kivétel nélkül tematikus. Ennek is köszönhetően sikerült tudomány- és művészeti területek, nemzedékek, ismert szerzők és debütálók együttes jelenlétét biztosítani. Éveken át elsősorban Kopogtató rovatunkban – művük adásával árkok két partjáról – ajánlották egymást íróink. Váltakozón jelen lévő 19 rovatunk közül több is a színességet kínálja. Tizenhárom kisebbségünk közül tizenegy kultúráját külön számokban mutattuk be. Az úgynevezett hetvenesek évkönyvében – a 28-as nemzedékkel kezdve – 1805 jeles magyar alkotó és kutató vallott eddig. Mintegy 28 nyelvből fordítottunk. Tizenöt esztendeje kísérője lapszámainknak a Káva Téka-füzetmellékletek változatos sora: a kezdetektől 8-12 oldal színes képzőművészeti anyag (900-nál is több képzőművész).
– A kulturális kormányzat balliberális ellenszelében hogy boldogultak annak idején?
– Volt sok esztendő, amikor a Nemzeti Kulturális Alap szépirodalmi kollégiuma nulla forinttal állt mellénk. A Napút ötven száma ekkor is megjelent. Mint is képzelhető? A főszerkesztő magánember is… És igazgatóként tudott félretenni.
– Az alapítványi működés segített? A Cédrus Művészeti Alapítvány áll a folyóirat mögött.
– Jobbára formálisan. Bizonyos évfordulós pályázatokon feltétel volt. Díjainkat ő adja: a Napút-díj életműért, a Hetedhét Napút-díj műfordítói teljesítményért „jár”. A könyvvel debütáló felfedezettjeink Prágai Tamás-díját is így alapítottuk. Pályázatainkat az alapítvány írja ki. Könyvek is jelennek meg logónkkal.
– Továbbá az alapítvány évről évre számos pályázattal segíti a pályakezdőket.
– Akik lehetnek idős emberek is. Másfél évtizede először hirdettük meg a szinte egész évben hömpölygő, voltaképp – műfajban, terjedelemben, témában – parttalan Cédrus-pályázatot. Félezer mű érkezik is rendre. Közülük szerkesztőink (vers: Babics Imre, próza: Toót-Holló Tamás, dráma, tanulmány: Tamási Orosz János) kiválasztják a mintegy ötven közlésre érett alkotást, a legjobbak nívódíjat is kapnak. Sok a felfedezés, igen. Első könyvük kiadásával olyan szerzőket jutalmazunk – ők öt éve kapják a Prágai Tamás-díjat –, akik erős kötetkézirattal méretik meg magukat. Nyolc remek indulás eddig. Minden évben két-három különpályázatot is hirdetünk (évfordulósat, témához kötöttet), ezeken bárki indulhat, nyernek is ismert alkotók.
– Izgalmas kiírás évről évre a tematikus haikupályázat. Miért tartja fontosnak a műfajt?
– Bulgáriából szerettem meg. Rendezvényközpontja lettünk ott e seregszemléknek. A magyar nyelvű haikuirodalom is igen jelentős. 2009-ben írtuk ki az első tematikus haiku-, hajbun- és hajgapályázatot. Legalább ötszáz jelentkezőnk volt, év eleji Napút-számunkban alkalmanként 130-150 pályamunkát publikálunk; hol pár haikut, hol kétoldalnyi füzért.
– Igen népszerűek és egyediek voltak a Napút-estek…
– És a díjátadások és könyvbemutatók – esztendőnként több mint húsz, továbbá határon túli, sőt távolabbi (Oslo, Szófia, Ljubljana) estjeink. Eleinte a lappremiert a számban szereplő képzőművész alkotásaiból tárlatnyitás is kísérte. Örömünkre nagyon szép volt a látogatottsága ezeknek a zenés eseményeknek. Az orgonás, gyönyörű Nádor Terem – kedvenc helyünk – százötvenes publikumot is fogadott. Az esteket videófilmek örökítik meg online rendszerünkben.
– Hetvenöt esztendősen most ténylegesen nyugdíjba vonul?
– Huszon éve sutban alkotó- és kutatóéletem. 36 éve kiadatlan a 450 oldalas nyelvészeti disszertációm. Könyvek félbe-szerbe. Élném magánéletem is. Befejeznék, összegeznék. Jönnék elő újjal.
– Lesz, aki továbbviszi a stafétát?
– A folyóirat egyszemélyes, „kibírhatatlan” döntésem után nincs hogyan s kivel tovább. Történetét majd egyszer feldolgozzák. Szabad rá emlékezni – nagy táborunk van, volt. A Napkút Kiadót már öt éve Bence fiam viszi párjával, kis csapatával: küzdelmesen, csodásan. Engedtessék említenem még egy nevet: Kovács Ildikó már a Polisz-időben, azóta is velem, fiammal – vele, hála Istennek, tovább – a példás szöveggondozó.
– Mit kínál olvasóinak a virtuális Napút, mivel kárpótolja a nyomtatott folyóirathoz szokottakat?
– Hatodik éve létezünk így. Kínálja a Napút online a printbeli törekvések – 39 rovatra nyíló – többesülését, a napi két frissülést, pályázatokat, Hegyi Botos Attila alkotó honlapgazda hozzájárulását. Szerkesztési gyakorlatunkból fakad, hisz a legtöbb összeállítás új és új tématudókat s alkotókat kíván: tízezer közeli a szerzőink száma. Záróleltár készül bennem: bocsánatot kérek a sok hozzávetőleges adatért.
A zenekar december 28-án ad koncertet a MáraiKultban.
Az utolsó évad 2025-ben érkezik.
Pannonhalmán átélhetjük az ünnep misztériumát.
Érdekességek Mariah Carey örökzöld slágeréről.
G. Fodor Gábor: Orbán egy brand lett, ezt nem hagyhatták annyiban
Veszélyben a 13. havi nyugdíj! Rémes, Magyar Péter tényleg mindent elvenne az idős emberektől?
Kőkemény kvíz: a többség nem tudja pontosan, mit jelentenek valójában ezek a szavak
Ezért hagyták el az oroszok Szíriát
Brutális vizsga vár Kerkez Milosra, ezen múlhat az álomszerződése
Újra a valóság tett rendet: búcsút mondhat a legendás magyar korrupció mítoszának!
Néhány hónap múlva jogerős ítélet születhet az egyik legrejtélyesebb alvilági leszámolás ügyében
Verstappent leleplezték: ezért sikeresebb a csapattársainál
Megingott a Guardiolába vetett bizalom? Haaland válaszolt
Óriási tüntetés a magdeburgi támadás miatt Németországban + videó
Félelem uralkodik Magdeburgban – exkluzívan nyilatkozott egy helyi magyar nő a lapunknak
Hogyan gondozd a Magyar Péteredet?
A zenekar december 28-án ad koncertet a MáraiKultban.
Az utolsó évad 2025-ben érkezik.
Pannonhalmán átélhetjük az ünnep misztériumát.
Érdekességek Mariah Carey örökzöld slágeréről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.