Kijevi kérdések, brüsszeli blamák

Milyen Európában is élünk? Brüsszel a székelyektől a bretonokig fütyül az őshonos európai kisebbségekre, a kisebbségek nyelvi-kulturális jogaira. Egy francia (!) miniszter az uniós angol fölösleges voltáról értekezik. Kijevben újabb köréhez ért az ukrán oktatási és nyelvtörvényőrület, amely nekünk, magyaroknak Kárpátalján különösen fáj. Az utóbbi hetek nyelvpolitikai történései ezek, nem sokkal február 21., az anyanyelv nemzetközi napja előtt, melyet a Földünk nyelvi-kulturális sokszínűségének megőrzéséért érzett felelősség hívott létre. Csak hát, mint oly sokszor, a szép szavak ezúttal sem esnek egybe a rút valóval.

Pomozi Péter
2021. 02. 20. 8:15
Nevetlenfalu, 2012. szeptember 7. Ünneplőbe öltözött lányok magyar nemzeti zászlót lobogtatva köszöntik a Kárpátalja Expressz utasait az ukrajnai Neveletlenfalu (Gyakove) vasútállomásán 2012. szeptember 7-én. Az idén harmadik alkalommal útjára indított Kárpátalja Expressz 2012. szeptember 7-9. között közlekedett az Osztrák-Magyar Monarchia idején épült vasútvonalon. A vonat érintette Magyarországot, Romániát, Ukrajnát, Szlovákiát, közben 12 helyen állt meg. MTI Fotó: Mohai Balázs Fotó: Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Januárban szegényebb lett az EU a britekkel ‒ de úgy tűnik, a traumákból nem könnyű tanulni egyes brüsszeli üvegpalotákban. Néhány nappal az elválás után, a „sokszínűség egységében” fogant EU központjában szemrebbenés nélkül küldték kukába a Minority SafePack 1,1 millió aláírással szentesített polgárjogi kezdeményezését. Érkezett helyette egy 23 hivatalos euró­pai nyelven kiizzadt 23 oldalas leirat, mely szerint Euró­pa nyelvi-kulturális sokszínűségének s a kisebbségi emberi jogok védelmében semmilyen „további jogi aktusra sincs szükség”, ergo, itt van már a Kánaán! Azt azért a brüsszeli fogalmazvány elején büszkén fölemlegetik, hogy a nemi kisebbségi LMBTQI-stratégiához elkészült az (első) ötéves terv. Bezzeg nekik lehet stratégiájuk, meg jogi ez-az-amazuk is? Az ízetlenségre csábító szóvicceket ezennel elhagyjuk…

Apropó vicc, apropó britek. Vicces, hogy épp Clément Beaune francia EU-ügyi miniszter szeretne az euró­paiak „tört angolsága” helyett több nyelvi pluralizmust. Egy olasz lap már nyíltan a francia mellett tör lándzsát. Azt persze nem részletezi, hogy ugyan hányan tudják földrészünkön a franciát kevésbé „törten”, mint a magát abszolút világnyelvvé kinövő angolt. És azt sem, hogy a szép, új világban miképpen tárgyal mondjuk egy észt egy lengyellel Beaune módra? Pár perc alatt megtanítják egymásnak a másik anyanyelvét, vagy mégiscsak befut a francia!?

Súlyos szépséghiba a párizsi javaslatban, hogy azon országból jön, mely hideg kegyetlenséggel valósította meg a kulcsnyelvjáráson alapuló standard változat országos kizárólagosságát mindazon nyelvi kisebbségei (például bretonok, baszkok, gascogne-iak) kárára, amelyek 1789 előtt még nem voltak kisebbségek.

Nem beszélve ezen állam diszkriminatív nyelvtörvényéről, mellyel sokfelé szolgált zsinórmértékül az őshonos kisebbségi nyelvek durva elnyomására. Elég a 2009-ben módosított szlovák nyelvtörvényre utalni, amely nemcsak a magyar, de még a szlovák nyelvjárások használatát is akadályozza. Éppen Párizs terhes kisebbségpolitikai örökségének brüsszeli reinkarnációja az, amellyel a Minority SafePacket szembeköpték, s amelynek édes mindegy, hogy lesz-e székely autonómia, s bedarálják-e a kárpátaljai magyar iskolarendszert?

Magyarságukhoz ragaszkodva. Két év múlva bedarálhatják a kárpátaljai anyanyelvű iskolarendszert – Párizs terhes kisebbségpolitikai örökségének brüsszeli reinkarnációja
Fotó: MTI/Mohai Balázs

Márpedig utóbbi felett 2023-as céldátummal lebeg Damoklész kardja. Addig felmenő rendszerben fogy a magyarórák aránya elsőtől a tizenegyedik osztályig, utóbbiban már most is tíz–húsz százalék közt lehet magyarul oktatni. Mind­eközben a Kárpátokon túlról bérelt alakok terrorizálnak, uszítanak Kárpátalján.

Nem mellesleg a magyar nyelvet már most is tilos a nyilvános szférában használni, jobban mondva a családi és egyházi szférán kívül mindenütt tilos. Igaz, magyar nyelvű vásárlásért-kiszolgálásért csak 2022. július 16-tól büntetnek. A törvényi kuss előtt még tán beszélgethetünk pár jóízűt Csaptól Husztig, akár egy kisboltban is.

Nagyon úgy tűnik, hogy Európának s a világnak 2021-ben nagyobb szüksége lenne az International Mother’s Tongue Day szellemére, mint korábban bármikor. Mert nemcsak távoli vidékeken falja fel az unifikáció a világ nyelvi-kulturális örökségének döntő részét, hanem Európában is. Már azt, ami még maradt. Michael Krauss Alaszka-kutató nyelvész mondta 1991-ben: „ha a nyelvek elenyésznek, akkor megsemmisül a világ kulturális sokszínűségének gazdag szőttese is. Akkor a lehetőségek, hagyomány, emlékezet, a gondolkodás és kifejezőkészség egyedi megtestesülései ‒ jobb jövőnk értékes forrásai is velük vesznek.” ­Krauss harminc éve bő háromezer nyelvet tartott veszélyeztetettnek, durván az akkor számontartott nyelvek felét. Ma már kincstári optimizmus lenne ez. Azóta kihalt pl. Ausztrália őshonos nyelveinek kétharmada, s bár a biológiai és kulturális kihalás között gyakori párhuzamot von a nyelvészszakma, ne feledjük, hogy a nyelvek halála nem a fizikai megsemmisülést, hanem a globális lingua francákba olvadást jelenti. Hubay Miklós megrázó drámájának címszavával az elnémulást, mely az UNESCO adatai szerint kéthetente meg is történik egy-egy földi nyelvvel. A valóságban gyakrabban.

Joggal kérdezhetjük hát, tényleg megállíthatatlan-e az emberiség kulturális kincsének felszámolása pár olyan nyelv kedvéért, melyek világnyelvi helyzetüknél fogva maguk is fakulnak. Tényleg megállíthatatlan-e a kisebbségben élő magyar nemzetrészek Trianon óta tartó kálváriája? (Zárójel: Szlovénia példaértékű kisebbségi modellt nyújt a Muravidéken.)

Egy bizonyos: az öldöklő küzdelmet a globális gazdasági centrumok ellenében nyelv és kultúra nem nyerheti meg, másrészt a világnyelvekre is szükségünk van.

Okos kerülőutak, ravasz kiskapuk azonban vannak: ez pedig az elnémulás megakadályozása az anyanyelvek presztízsének növelésével, nyelv- és nemzethalál helyett a kisebbségi nyelvek felkarolásával.

Erőszakos asszimiláció helyett politikailag támogatott disszimilációs stratégiák kellenek mindenütt!

Nem szükségszerű a beolvadás valamely angol, mandarin, spanyol, portugál vagy orosz masszába, de a kárpáti román, szlovák, ukrán tömbökbe sem. Köröttünk meg kell végre érte(t)ni, hogy a be nem olvadás, az aktív többnyelvűség megőrzése nettó gazdasági, társadalmi és kulturális nyereség lehet mindenkinek. Elismerem, hogy e feladatot megoldani nem könnyű, ám egyszerűen nincs más lehetőségünk, ha meg akarjuk őrizni a normális Földet, benne szép anyanyelvünkkel és nemzetünkkel unokáinknak is.

(A szerző nyelvész, az MKI Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpont igazgatója, az ELTE BTK docense)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.